Revija Reporter
Svet

Senat zavrnil začasen preklic zdravstvene reforme Obame

STA

28. jul. 2017 9:23 Osveženo: 10:03 / 09. 8. 2017

Deli na:

Ameriški republikanci danes niso uspeli v novem poskusu, da bi dosegli začasni preklic zdravstvene reforme bivšega predsednika Baracka Obame.

V napetem glasovanju, ki pomeni udarec tako za republikance kot predsednika ZDA Donalda Trumpa, so senatorji predlog zavrnili z 51 glasovi proti 49.

Proti predlogu so glasovali najmanj trije republikanski senatorji, med njimi tudi John McCain, ki se kljub nedavni diagnozi raka na možganih udeležuje razprave o zdravstveni reformi. Proti predlogu, ki je za sprejem potreboval navadno večino, sta glasovali tudi republikanki Susan Collins in Lisa Murkowski, poroča britanski BBC.

John McCain in Lindsey Graham sta sicer pred glasovanjem napovedala, da bosta glasovala za senatni predlog le ob zagotovilu, da ne bo postal zakon, ampak se bodo začeli resno pogajati o reformi tudi z demokrati.

Vodja republikanske večine v senatu Mitch McConnell, ki je vložil predlog, je izid glasovanja označil za veliko razočaranje. Za potrditev predloga je bilo namreč potrebnih 50 glasov, v senatu pa je 52 republikancev.

V poskusu, da bi še pred počitnicami sprejeli zdravstveno reformo, je McConnell ponoči dal na glasovanje okleščen republikanski predlog, t. i. "suhljati preklic" zdravstvene reforme Obame, s katerim bi ukinili nepriljubljena določila, a bi sistem ostal brez denarja.

McConnell je predlagal, da bi za določen čas preklicali zahtevo Obamacara po obveznem zavarovanju ali davčni kazni za posameznike in delodajalce, kar je sprožilo protest zdravniške zbornice in združenja zdravstvenih zavarovalnic, ki opozarjajo, da brez premij zdravih sistem ne bo mogel pokrivati bolnih.

Podobno naj bi odpravili tudi davek na zdravstvene aparature, konservativne republikance pa je vodja večine mamil z odvzemom sredstev organizaciji Načrtovano starševstvo, ki skrbi za zdravje revnih žensk, med drugim pa tudi za splav, ter dovoljenjem državam, da odstopijo od zaščite potrošnikov. Po sprejemu zakona v senatu naj bi se o dokončnem predlogu spet pogajali s predstavniškim domom, da ne bi bil sprejet v obliki, kot je bil potrjen v senatu.