Revija Reporter
Svet

Po okužbi Trump padel v anketah, Biden je še povečal prednost

STA

6. okt. 2020 9:53 Osveženo: 9:56 / 06. 10. 2020

Deli na:

Pred vstopom v Belo hišo si je snel masko.

Reuters

Zadnje ankete, opravljene potem, ko so predsednika ZDA Donalda Trumpa odpeljali v bolnišnico na zdravljenje za covidom-19, kažejo, da republikanec povečuje svoj zaostanek za demokratom Josephom Bidnom pred volitvami 3. novembra. Najbolj opazen je zaostanek na nacionalni ravni, pa tudi v ključnih državah, ki bodo odločale o zmagovalcu.

Zadnja nacionalna anketa časopisa Wall Street Journal in televizije NBC kaže, da ima Biden 53 odstotkov podpore med volivci, Turmp pa 39 odstotkov. Anketa YouGov ugotavlja razmerje 51 proti 43 odstotkov v prid Bidna, anketa Ipsos pa 51 proti 41 odstotkov v prid demokratskega kandidata.

Biden se je v petek odpravil na kampanjo na Florido, kar je preobrat, saj je bil zaradi pandemije koronavirusa v ZDA doslej večinoma v domačem Delawaru, naokrog pa je hodil Trump.

Vendar pa predsednik ne miruje in Bidnova pot na Florido, ki jo bo nadaljeval še v Arizoni, je bila povsem v senci Trumpove bolezni. Vsi nacionalni in tudi tuji mediji so se utaborili pred bolnišnico Walter Reed in Trump jim je kljub bolezni nenehno dajal dovolj materiala za objave po načelu, da je vsaka reklama dobra reklama.

Predsednik je objavljal videoposnetke, tvital in pošiljal zdravniško ekipo pred kamere, kjer ključnih informacij niso razkrili. Potem je nenadoma tvitnil, da gre v ponedeljek nazaj v Belo hišo in je tudi odšel, čeprav so zdravniki zatrdili, da se še ni pozdravil.

Popolna neznanka ostaja, kdaj se je predsednik okužil in od koga, pa tudi, koga vse je potem okužil sam. Zdravniki namreč ne razkrijejo, kdaj je imel Trump zadnji negativni test za koronavirus. Znano je le, da sta bila v četrtek dva testa pozitivna.

Medijske vsebine od petka zjutraj polnijo kritične in pohvalne novice o Trumpu, vse ostalo pa je v senci tega.

Kljub temu pa za zdaj kaže, da Bidnu uspeva tudi po zveznih državah. Ameriška demokracija je nekaj posebnega, saj zmagovalca predsedniških volitev ne odloča večina glasov. Odloča seštevek točk po posameznih državah, ki jih kandidat pobere z zmago.

Elektorji v posameznih zveznih državah bi morali nato načeloma na zborovanju po volitvah oddati glas za zmagovalca v njihovi državi. Vendar pa se lahko ponekod odločijo tudi drugače. V nekaterih državah tvegajo nizko finančno kazen, hujših posledic za glasovanje mimo volje volivcev pa ni.

Trump je leta 2016 premagal Hillary Clinton, ker je demokratom tesno odvzel Pensilvanijo, Michigan in Wisconsin. Bidnu zadostuje za zmago, če osvoji samo te tri države, vse ostalo pa ostane isto kot leta 2016. Trenutno kaže, da lahko Biden Trumpu odvzame še katero od republikanskih držav, kot so Arizona, Florida, Ohio, Severna Karolina in morda celo Georgia.

Zadnja anketa New York Timesa in kolidža Sienna, objavljena po Trumpovem sprejemu v bolnišnico, daje Bidnu na Floridi prednost 47 proti 42 odstotkov, v Pensilvaniji 49 proti 42, v Arizoni pa 49 proti 41 odstotkov.

Anketa agencije Reuters in inštituta Ipsos, opravljena konec tedna, daje Bidnu v Wisconsinu prednost 50 proti 44 odstotkov, v Pensilvaniji 50 proti 45. Ista anketa je sredi septembra dala demokratu prednost v Michiganu s 49 proti 44 odstotkov, v Severni Karolini, na Floridi, in Arizoni pa sta bila kandidata izenačena s 47 proti 47 odstotkov.

Trump se je vrnil v Belo hišo, čeprav je še vedno okužen in bo prenašalec virusa še kakšen teden dni. Naslednje televizijsko soočenje z Bidnom je predvideno 15. oktobra v Miamiju. Za Trumpa ni dvoma, da se je bo udeležil, ker mu zaradi zaostanka v anketah drugega ne preostane, Biden pa je dejal, da bo poslušal stroko.

Najprej pa bo v sredo soočenje med podpredsedniškima kandidatoma Mikom Penceom in Kamalo Harris. Udeležbo sta oba potrdila, vendar pa bodo sedaj, kot kaže, zaradi varnosti med njima postavili stekleno pregrado.