Podjetje, ki zbira podatke o direktorskih plačah Equilar in tiskovna agencija AP sta izračunala, da se je v primerjavi z letom 2012 srednji dohodek šefov podjetij z borznega indeksa Standard & Poor's 500 lani povečal za 8,8 odstotka na 10,46 milijona dolarjev. Povprečen srednjih dohodek vseh ostalih Američanov pa je v istem času narasel le za 1,3 odstotka. Srednji dohodek je tisti od katerega je natanko polovica višjih ali nižjih.
Eden od razlogov za povečevanje razlik je to, da direktorji dobivajo velik del dohodka v delnicah podjetja, ki ga vodijo. Uspeh podjetja povišuje cene delnic in s tem rastejo tudi dohodki direktorjev. Ameriški borzni indeksi so lani z rastjo podirali vse rekorde. Od leta 2012 do leta 2013 se je obseg kompenzacij v obliki delnic povečal za 17 odstotkov na povprečno 4,5 milijona dolarjev. Dodatna ugodnost takšnega kompenziranja je tudi, da so davki precej nižji.
Plače vodilnih rastejo tudi zato, ker jih potrjujejo upravni odbori, kjer sedijo kolegi direktorji, gre pa tudi za "sindrom sosedovega avta". Če je sosed kupil drag avto, ga moram tudi jaz in podobno je z direktorji. Podjetja najemajo ljudi, ki v poslu veljajo za zvezde in četudi morda to niso, pa jim je potrebno plačati vsaj toliko kot plačuje konkurenca, sicer bo občutek manjvrednosti, ali pa jim bodo ušli.
Računalniki, roboti in drugi dosežki visoke tehnologije za zdaj direktorjev še ne nadomeščajo, kot nadomeščajo delavce. Direktorji pa se v globalizaciji znajdejo kot riba v vodi, saj njihova delovna mesta ne uhajajo na tuje, kjer so plače nižje. Ameriški sindikati so vse bolj šibki, visoka stopnja brezposelnosti omogoča nižje plače (razen za vodilne), pomanjkanje inflacije pa pomeni, da ni razloga za višanje plač.
Dohodki direktorjev so se malce obrzdali takoj po zadnji krizi leta 2008, vendar to ni trajalo dolgo. Leto 2013 je bilo četrto zaporedno leto rasti direktorskih dohodkov in v tem času so poskočili za 50 odstotkov.
Najbolje plačani glavni izvršni direktor je bil lani Anthony Petrello, šef naftnega podjetja Nabors Industries, ki je zaslužil 68,2 milijona dolarjev oziroma kar 246 odstotkov več kot leta 2012. Na drugem mestu se je znašel šef televizije CBS Leslie Moonves s 65,6 milijona dolarjev, kar je devet odstotkov več kot leta 2012.
Med prvo deseterico ni nobene ženske, čeprav pa je bil lani srednji dohodek glavnih izvršnih direktoric višji od dohodka direktorjev. Znašal je 11,7 milijona dolarjev, vendar pa je študija Equilarja in AP zajela le 12 žensk in 325 moških.
Dobro gre medijskim direktorjem, najbolj pa so skočili dohodki bankirjev. Šef Viacoma Philippe Dauman je dobil 37,2 milijona dolarjev, šef podjetja Walt Disney Robert Iger 34,3 milijona, šef Time Warnerja Jeffrey Bewkes pa 32,5 milijona.
Srednji dohodek na Wall Streetu je šel navzgor za 22 odstotkov, enako kot leta 2012. Najtežjo vrečo je nesel domov šef investicijskega podjetja BlackRock Larry Fink (22,9 milijona dolarjev), spotil pa se je tudi šef American Expressa Kenneth Chenault (21,7 milijona dolarjev).
Plače ameriških direktorjev vse više
29. maj. 2014 8:05 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017
Srednji dohodek glavnih izvršnih direktorjev ameriških podjetij je lani prvič doslej presegel deset milijonov dolarjev. Za to kar zasluži povprečen glavni izvršni direktor v letu dni, bi moral povprečen Američan delati 257 let.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke