Revija Reporter
Svet

Papež se bo poklonil žrtvam Auschwitza

STA

29. jul. 2016 4:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Papež Frančišek, ki se ob svetovnem dnevu mladih mudi na večdnevnem obisku na Poljskem, bo danes obiskal nekdanje nacistično koncentracijsko taborišče Auschwitz-Birkenau. Na prizorišču morišča se bo v tišini poklonil okoli 1,1 milijona večinoma judovskih žrtev. Srečal se bo tudi z nekaterimi preživelimi in tistimi, ki so Jude med vojno reševali.

V judovskih organizacijah papežev obisk v Auschwitzu razlagajo kot pomemben signal. Jorge Mario Bergoglio je sicer podoben signal podal že pred dvema letoma, ko je obiskal muzej Jad Vašem v Jeruzalemu, ki je posvečen žrtvam holokavsta. Sicer pa bo tretji papež, ki bo obiskal Auschwitz, za Janezom Pavlom II. in Benediktom XVI.

Na dogodke v času nacizma je papež posredno spomnil že med poletom na Poljsko, kamor je dopotoval v sredo. Novinarjem je dejal, da je svet danes v vojni, a ne verski. "Svet je že nekaj časa v vojnah - ena se je začela leta 1914, ena je bila med letoma 1939 in 1945, zdaj pa imamo to," je dodal. Poljsko, ki ima do beguncev odklonilno stališče, pa je pozval, naj te ljudi sprejme.

Sveti oče bo danes obiskal tudi pediatrično bolnišnico v Krakovu, v velikem krakovskem parku Blonia, kjer poteka srečanje katoliške mladine z vsega sveta, svetovni dan mladih, pa bo potekal križev pot.

Papežev obisk na Poljskem v luči zadnjih napadov v Franciji in Nemčiji spremljajo poostreni varnostni ukrepi, Poljska je začasno znova uvedla nadzor na mejah s sosedami v EU. Srečanja katoliške mladine v Krakovu se udeležujejo več sto tisoč ljudi, a morda tudi zaradi zadnjih krvavih dogodkov v Evropi manj, kot so pričakovali. V Krakovu je tudi okoli 560 romarjev iz Slovenije.