Revija Reporter
Svet

V Auschwitzu so se spomnili nacističnega poboja več tisoč Sintov in Romov

STA

3. avg. 2014 5:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Več kot tisoč ljudi, predvsem mladih Romov iz 25 evropskih držav, se je včeraj v spominskem kompleksu taborišča Auschwitz-Birkenau na jugu Poljske poklonilo spominu več tisoč Sintom in Romom, ki so bili pred 70. leti žrtve poboja v tem nekdanjem nacističnem koncentracijskem taborišču.

Včerajšnji dan je bil simbolnega pomena za Rome, saj so na večer 2. avgusta 1944 nacisti v Auschwitzu ukinili t.i. cigansko taborišče in nato v eni sami noči, t. i. Zigeunernacht (ciganski noči), v plinskih celicah kruto pobili okoli 3000 Sintov in Romov.

"Zbrali smo se v bolečini, v spominu na žrtve. Tu se utrjujemo kot ljudje. Ne samo v odnosu do naše preteklosti, ampak tudi do prihodnosti," je pred spomenikom žrtvam med Romi in Sinti dejal vodja Združenja Romov na Poljskem Roman Kwiatkowski.

Na mednarodni dan spomina na romske žrtve nacističnega genocida so ob tej priložnosti na spominski slovesnosti prebrali tudi pismo poljskega predsednika Bronislawa Komorowskega.

Za judi, ki so jih nacisti v Auschwitzu ubili skoraj milijon, in 80.000 Poljaki so bili Romi tretja najbolj številčna skupina v tem taborišču smrti. Tu je umrlo skupno okoli 21.000 Romov in Sintov, ki so jih prepeljali iz 14 evropskih držav.

Natančno število žrtev porajmosa, kakor se imenuje nacistični genocid nad Romi in Sinti, sicer ni znano. Po nekaterih ocenah je pod nacisti umrlo več kot 80 odstotkov evropskih Romov oziroma med 220.000 in 500.000 njihovih pripadnikov, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

EU ocenjuje, da na njenem ozemlju sedaj živi okoli deset do 12 milijonov Romov, kar pomeni, da so največja etnična manjšina v Evropi. So pa v številnih državah žrtve diskriminacije, revščine ter neenakega dostopa do zdravstva in šolstva.