Orban ima rad kebab, noče pa muslimanskih priseljencev
7. sep. 2015 16:02 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Madžarski premier Viktor Orban se je danes na diplomatski konferenci v Budimpešti izrekel proti sprejemanju muslimanskih priseljencev. "Nihče nima pravice zahtevati, da bi se Madžarska spreminjala," je dejal, hkrati pa vseeno izrazil pričakovanje, da sedanja migrantska kriza ne bo vplivala na odnose Madžarske z arabskimi državami.
Kot je dejal Orban, Madžarska nima "protiislamskega" stališča. Tudi sedanja muslimanska skupnost na Madžarskem je po njegovih besedah vrednota sama po sebi. "Radi imamo lokale s kebabom na naših ulicah," je dejal, a dodal, da si predvsem ne želi sprememb v kulturni in etnični sestavi madžarskega prebivalstva, ki bi bile posledica zunanjih pritiskov.
V luči iskanja odgovorov na migrantsko krizo se je tudi izrekel proti obveznim kvotam za prerazporeditev beguncev po članicah EU. Kot je dejal, so tovrstni pogovori prezgodnji, dokler zunanje meje unije niso zavarovane.
"Madžarsko stališče ne izključuje možnosti, da se bomo enkrat zmožni pogovarjati o sistemu kvot na pameten in pošten način. (...) Toda naša težava je v izbranem trenutku za te razprave. Če ne moremo braniti zunanjih meja Evrope, se nima smisla pogovarjati, koliko ljudi lahko sprejmemo," je dejal na konferenci tujih diplomatov, ki so akreditirani na Madžarskem.
"Sistem kvot želi zdraviti učinke, še preden bi reševali vzroke priseljevanja. Glavni vzrok za to pa je, da ne moremo nadzorovati zunanjih meja," je dejal madžarski premier, kot poroča francoska tiskovna agencija AFP.
V soboto je sicer šel v svojih ocenah še dlje, ko se je vprašal, "kaj bomo rešili, če bomo razdelili 100.000 ljudi, če medtem prihajajo milijoni".
Madžarska se sooča z močnim pritokom migrantov in beguncev. Letos so jih našteli okoli 165.000, od tega najmanj 50.000 v avgustu, v zadnjih tednih pa jih mejo prečka več tisoč vsak dan. Preko konca tedna jih je okoli dvajset tisoč sicer pot nadaljevalo v Avstrijo in nato v Nemčijo.
Da bi zajezila vstop v državo, je Madžarska na meji s Srbijo postavila ograjo z bodečo žico. Začela pa je tudi graditi štiri mere visok zid.
Madžarska vojska je za torek napovedala tudi nov oglas za novačenje novih rekrutov, "da bi zaščitili mejo v krizi z begunci", navaja avstrijska tiskovna agencija APA. Oglas naj bi predvajali po vsej državi.
Parlament sicer še ni odobril napotitve vojske, da bi zavarovala mejo s Srbijo pred begunci in migranti. V osmih dneh pa bo začela veljati tudi strožja zakonodaja, po kateri nezakonit prestop meje ne bo več le prekršek, ampak kaznivo dejanje.
Na madžarsko-srbski meji v zbirnem centru Röszke je danes prišlo tudi do incidenta, ko je kakih 200 beguncev skušalo pobegniti, a jim je policija to preprečila. Begunci so vzklikali zahteve po svobodi, policiste pa obmetavali s plastenkami in jabolki, še poroča APA.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke