Revija Reporter
Svet

Odločilni dnevi za pogajanja o brexitu: nekaj napredka, a brez "odločilnega premika"

STA

7. dec. 2020 14:34 Osveženo: 14:36 / 07. 12. 2020

Deli na:

Fotografija je simbolična.

Profimedia

Pogajalci EU in Združenega kraljestva so dosegli nekaj napredka v pogajanjih o odnosih po brexitu, a odločilnega premika še ni, so danes v Bruslju sporočili diplomatski viri v EU. Položaj bosta popoldne ocenila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen in britanski premier Boris Johnson. To so odločilni dnevi, so še izpostavili.

Od nedelje zvečer do sedaj je pricurljalo v javnost precej nasprotujočih si izjav glede napredka v pogajanjih. Po najnovejših informacijah visokih diplomatskih virov v EU nekaj napredka je, vendar ta še ni odločilen.

Glavni pogajalec unije Michel Barnier je o stanju v pogajanjih danes zjutraj poročal članicam EU. Dejal jim je, da jim ne more zajamčiti, da bo dogovor dosežen, so povedali viri po poročanju britanskega časnika Financial Times. Skrajni rok za dogovor naj bi bila sreda.

Irski zunanji minister Simon Coveney je v odzivu na Barnierjeve besede za irsko radiotelevizijo RTE dejal, da so "novice zelo pesimistične". "V nedeljo ni bilo nobenega napredka, tako smo razumeli. Tako da moramo danes doseči preboj," je povedal.

Tiskovni predstavnik nemške vlade Steffen Seibert pa je ob tem dejal, da morata obe strani pokazati pripravljenost na kompromis, vendar pa imata obe tudi skrajne meje. Poudaril je, da je dogovor v interesu obeh strani, navaja nemška tiskovna agencija dpa.

O stanju v pogajanjih bosta danes ob 17. uri po telefonu znova govorila von der Leynova in Johnson. Od tega pogovora so odvisni nadaljnji koraki.

Pogajalci so po enodnevni prekinitvi v nedeljo v Bruslju nadaljevali prizadevanja za preboj glede treh ključnih odprtih vprašanj - enakih konkurenčnih pogojev, ribištva in upravljanja. Pogajanja se danes nadaljujejo ob opozorilih, da je tokratni poskus pa res zadnja možnost za dogovor.

Sporazum, če bo dosežen, je treba namreč še ratificirati, preden se konec leta izteče prehodno obdobje, v katerem je Združeno kraljestvo še vedno del notranjega trga in carinske unije, tako da ljudje in podjetja brexita, ki se je sicer zgodil konec januarja, še ne občutijo.

Če dogovora o sporazumu o prihodnjih odnosih ne bo, bodo trgovinski odnosi med EU in Združenim kraljestvom temeljili na pravilih Svetovne trgovinske organizacije (WTO), kar pomeni carine, kvote in druge trgovinske ovire, ki jih 47 let britanskega članstva v uniji ni bilo.

Od razvoja dogodkov od danes do srede je tudi odvisno, ali oziroma kako podrobno bodo o brexitu razpravljali voditelji članic EU, ki se v četrtek in petek sestanejo v Bruslju. Trenutno odnosi z Združenim kraljestvom niso na dnevnem redu vrha.

V Bruslju se sicer danes sestaneta tudi predsedujoča skupnemu odboru za nadzor izvajanja ločitvenega sporazuma, podpredsednik Evropske komisije Maroš Šefčovič in britanski minister Michael Gove, pristojen za brexit.

Rešiti je namreč treba tudi zaplet z načrtovano britansko zakonodajo, ki naj bi bila varovalo za zagotovitev integritete enotnega trga Združenega kraljestva, vendar pa krši ločitveni dogovor z EU. Spoštovanje ločitvenega sporazuma je za unijo pogoj za sklenitev novega sporazuma.