Revija Reporter
Svet

Obveščevalec, ki je nemško koalicijo pahnil v krizo, mora v pokoj

STA

6. nov. 2018 6:00

Deli na:

Hans-Georg Maassen Maassen

Profimedia

Nemški notranji minister Horst Seehofer bo prvega moža nemških obveščevalcev Hans-Georga Maassna upokojil. Odločitev o upokojitvi začenja veljati takoj, je včeraj dejal minister.

Naloge vodje urada za zaščito ustave (BfV) bo prevzel njegov dosedanji namestnik Thomas Haldenwang, dokler ne bodo imenovali Maassnovega naslednika, je nemška tiskovna agencija dpa izvedela iz varnostnih virov.

55-letni Maassen bi sicer moral postati posebni svetovalec Seehoferja na notranjem ministrstvu, pristojen za nacionalno varnost in povezavo s tujimi partnerskimi službami.

Maassen bi moral nov položaj prevzeti, ker se je septembra znašel pod plazom očitkov v zvezi z izjavami o preganjanju tujcev v nemškem Chemnitzu in nemško vladajočo koalicijo pahnil v resno krizo. Pod vprašaj je namreč postavil verodostojnost videoposnetka, v katerem skrajni desničarji v nemškem Chemnitzu preganjajo tujce, sporne pa naj bi bile tudi njegove povezave s skrajno desno Alternativo za Nemčijo (AfD).

Po številnih pozivih k razrešitvi je nemška koalicija septembra odločila, da Maassna odstavi s položaja vodje urada za zaščito ustave. Premestiti so ga nameravali na mesto državnega sekretarja na notranjem ministrstvu, kjer bi bil odgovoren za varnost in bi tako imel nadzor nad zvezno policijo, ter kibernetsko, informacijsko in javno varnostjo. Odločitev o premestitvi na višje in bolje plačano delovno mesto je v nemški politiki sprožila precejšnje razburjenje. Omajala je tudi zaupanje nemške javnosti v vladajočo koalicijo. Zato so v koaliciji rešili krizo z odločitvijo o njegovi premestitvi na mesto posebnega svetovalca na notranjem ministrstvu.

A ker je Maassen povzročil razburjenje s svojim poslovilnim govorom, v katerem je bil kritičen do nemške koalicijske partnerice, socialdemokratov (SPD), se je Seehofer odločil za njegovo takojšnjo upokojitev. V govoru pred vodji evropskih obveščevalcev 18. oktobra v Varšavi je Maassen omenjal skrajno leve sile v SPD, ki da so njegove izjave o dogajanju v Chemnitzu izkoristili za to, da so v koaliciji sprožili razkol. Njegove izjave so v Nemčiji sprožile nov plaz kritik.