"Predsednik Obama ni le predsednika ZDA, zame in za mojo ekipo je vir navdiha in vzor," je na novinarski konferenci dejal Renzi. "Sporočilo 'Da, zmoremo' se nanaša na nas v Italiji danes, saj tudi mi želimo reči, da je mogoče spremeniti stvari," je s hvalo na račun ameriškega gosta še nadaljeval levosredinski premier, ki je vodenje vlade prevzele šele februarja.
Obama mu ni ostal dolžan, saj je med drugim dejal, da je navdušen nad "energijo in vizijo, ki jo Matteo vnaša na svoj položaj". "Prepričan sem, da bo sposoben premakniti Italijo naprej, saj se je Italija pripravljena premakniti naprej (...) Čudovito je videti, kako v ospredje prihaja ta nova generacijo voditeljev," je nadaljeval po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.
Kot bolj ali manj vedno zadnje čase tudi včeraj ni šlo povsem brez Ukrajine. Obama je pohvalil dogovor med novimi oblastmi v Kijevu in Mednarodnim denarnim skladom (IMF) o programu gospodarskih reform, ki ga bo spremljalo do 18 milijard dolarjev pomoči Ukrajini. Označil ga je kot "bistven korak naprej" za Ukrajino.
"Ta pomembna podpora bo pomagala stabilizirati gospodarstvo in na dolgi rok zadovoljiti potrebe ukrajinskega naroda, saj ponuja obet resnične rasti," je ocenil Obama. Posebno hvalo je namenil ukrajinskemu premieru Arseniju Jacenjuku, da se je odločil za sodelovanje z IMF, saj bo za izvedbo zahtevanih reform potrebnega veliko poguma.
Je pa Obama na novinarski konferenci spregovoril tudi o svojem srečanju s papežem Frančiškom. Kot je dejal, papeža, ki "ima sposobnost, da človeku odpre oči", izredno občuduje. Njegovo sporočilo usmiljenja do pomoči potrebnih ga je "izredno ganilo". Govorila sta predvsem o tem, kako se soočiti z naraščajočo neenakostjo v svetu, Obama pa ga je povabil na obisk v ZDA.
Iz Vatikana so sicer že pred tem v izjavi za javnost nakazali, da sta Frančišek in Obama vendarle govorila tudi o bolj spornih temah - o kontracepciji, pravici do ugovora vesti in s tem v povezavi o Obamovi zdravstveni reformi.
Reforma, poimenovana Obamacare, namreč med drugim od zasebnih delodajalcev zahteva, da za svoje zaposlene uredijo zdravstveno zavarovanje, ki krije tudi kontracepcijo. To je katoliško cerkev v ZDA močno razburilo, skupina katoliških delodajalcev pa je celo sprožila spor na vrhovnem sodišču. Kot trdijo, je ta določba v nasprotju s svobodo religije.
Obama je povedal, da je v pogovoru z vatikanskim državnim sekretarjem Pietrom Parolinom, ki je sledilo srečanju s Frančiškom, obljubil, da bo "nadaljeval dialog" z ameriško škofovsko konferenco glede tega vprašanja. Treba je "doseči pravo ravnovesje" med zagotavljanjem zdravstvenega varstva za ženske in spoštovanjem verskih svoboščin, je še ocenil.
Obama in Renzi polna hvale na račun drug drugega
28. mar. 2014 6:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017
Ameriški predsednik Barack Obama je svoj obisk v Italiji po sprejemu pri papežu Frančišku nadaljeval še pri italijanskem premieru Matteu Renziju. 39-letni Renzi in Obama nista skoparila s pohvalami na račun drug drugega, Obama pa je njuni skupni na novinarski konferenci razkril tudi malce več o svojih pogovorih s papežem glede kontracepcije.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke