nevihta, strele Svet24.si

Maj prinaša plohe in nevihte. V teh krajih bo ...

azijski sršen, invazivna vrsta Svet24.si

Škodljivi azijski sršen je že pri naših ...

kres, ogenj, prvi-maj, kresovanje Necenzurirano

Živel 1. maj ali kako normalizirati nenormalno

festival svobode gibanje svoboda zbiljsko golob pl Reporter.si

Golobovo napihovanje z dvema mandatoma, v katerih ...

gabriela doncic 24 Ekipa24.si

Uau! Luka Dončić pokazal izjemno darilo, ki ga ...

marko in jerneja Njena.si

Poroka na prvi pogled: Trk realnosti takoj po ...

oblak danilovic Ekipa24.si

Takšnega Oblaka ne poznamo! Njegova izbranka je ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Svet

Ob zahodni obali Kanade zaznali sevanje iz Fukushime

Deli na:
Ob zahodni obali Kanade zaznali sevanje iz Fukushime

Foto: Reuters

V vzorcu morske vode, ki so ga znanstveniki odvzeli v bližini kanadske zahodne obale, so zaznali sledi radioaktivnosti. Radioaktivne snovi izvirajo iz jedrske elektrarne v Fukushimi na Japonskem, ki sta jo leta 2011 prizadela potres in cunami. Da se bo kontaminacija zdaj pojavila ob obali Severne Amerike, so znanstveniki sicer predvidevali.

Gre za prvi primer, da so ob obali Severne Amerike zaznali sledi cezija-134, je v ponedeljek na svoji spletni strani sporočila mreža za spremljanje radionuklidov v oceanu Fukushima InFORM.

Izotop je značilen za katastrofo, ki sta jo 11. marca 2011 povzročila potres z magnitudo 9,0 in posledični cunami. Orjaški cunami je kopno dosegel 20 minut po potresu in prizadel več kot 1300 kilometrov japonske tihomorske obale, povzročil pa je tudi jedrsko nesrečo v elektrarni v Fukushimi.

V vzorcu, ki so ga ob obali Britanske Kolumbije odvzeli februarja, je raven cezija močno pod mednarodno priznano ravnijo, ki lahko predstavlja nevarnost za človeka in okolje.

Eden od znanstvenikov skupine, Jay Cullen z univerze Victoria je pojasnil, da so računalniški izračuni približno za ta čas predvideli prihod kontaminacije. Dodal je, da so ravni cezija-134 približno tisočkrat nižje od tistih, ki v pitni vodi še veljajo za varne.

Mreža Fukushima InFORM obenem napoveduje, da bodo razmere spremljali tudi v prihodnje. V opazovalni skupini so znanstveniki, predstavniki nevladnih skupin in državljani znanstveniki, poroča francoska tiskovna agencija AFP.