Reporter
E-novice
Digitalna naročnina
Reporter
Naroči

Nemčija zaskrbljena, nemška avtomobilska industrija v dramatično slabem stanju


Razpoloženje med podjetji v nemški avtomobilski industriji, na katero je tesno navezano tudi veliko slovenskih dobaviteljev, se je aprila dramatično poslabšalo, je pokazala najnovejša raziskava münchenskega ekonomskega inštituta Ifo. Kazalnik ocene trenutnega položaja je aprila strmoglavil za 72,2 točke na -85,4 točke.

volkswagen_re_25.07.17.JPG
Reuters

STA
 

Velikost pisave

Manjša
Večja
 

Že marca je bila vrednost kazalnika pri -13,2 točke, aprila pa se je znižala za največ od začetka zbiranja podatkov ob združitvi obeh Nemčij. Tudi vrednost kazalnika je bila na najnižji ravni v zadnjih 30 letih, so sporočili iz omenjenega inštituta.

Za primerjavo so navedli najnižjo vrednost v času zadnje finančne in gospodarske krize. Takrat je aprila 2009 indeks dno dosegel pri -82,9 točke.



"Nikoli do zdaj nismo videli tako slabih številk za to ključno nemško gospodarsko panogo," je izsledke komentiral vodja področja raziskav pri Ifu Klaus Wohlrabe.

Slabša se podoba knjig naročil. Vrednost kazalnika, ki meri stanje naročil, je upadla z -10,1 na -76,7 točke. Po drugi strani so se zaloge neprodanih izdelkov močno povečale. Indeks stanja zalog je narasel s 14,6 na 40,5 točke.

Stopnja izrabljenosti proizvodnih zmogljivosti ne upadla na 45 odstotkov, kar je prav tako najmanj od nemške združitve.

Ostanite obveščeni


Prejmite najboljše vsebine iz Reporterja neposredno v svoj poštni predal.



Tudi pričakovanja za prihodnje mesece niso prav nič vedra. Kazalnik pričakovane proizvodnje se je z že tako nizkih -36,2 točke v marcu aprila znižal na -44,2 točke. Kazalnik izvoznih pričakovanj pa je zdrsnil z -43,9 na -64,9 točke.

Skupna vrednost kazalnika pričakovanj je nazadovala z -34,6 na -45,7 točke.

Reporter

Ostanite obveščeni


Prejmite najboljše vsebine iz Reporterja neposredno v svoj poštni predal.

REPORTER MEDIA, d.o.o. © 2008-2025

 

Vse pravice pridržane.