Revija Reporter
Svet

Nato obtožuje Rusijo kopičenja orožja na Krimu

STA

10. mar. 2015 6:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Poveljnik sil Nata v Evropi, ameriški general Philip Breedlove je Rusijo obtožil, da je militalizirala polotok Krim, ki si ga je priključila marca lani. V pogovoru za ukrajinsko televizijo 1+1 je dejal, da so na polotoku nameščene večnamenske rakete, ki pokrivajo celotno Črno morje.

"Rusija je namestila zelo sofisticiran sistem. Tam so raketni sistemi zemlja-zrak, ki pokrivajo 40 odstotkov Črnega morja. Tam je tudi zelo sofisticiran obrambni raketni sistem, ki pokriva skoraj celotno Črno morje," je dejal v pogovoru, objavljenem v nedeljo zvečer, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Po njegovih besedah je Moskva na polotoku okrepila tudi letalske sile in sposobnost delovanja pomorskih sil.

Rusija si je priključila ukrajinski polotok Krim marca lani. Pred tem so ruske enote že bile prisotne na polotoku. Zavzele so ukrajinske ladje in vojaška oporišča, medtem ko so lokalne proruske oblasti 16. marca organizirale referendum, na katerem so podprli priključitev Rusiji.

Ruski predsednik Vladimir Putin je sprva zanikal sodelovanje ruske vojske, kasneje pa priznal njeno navzočnost. V napovedniku za dokumentarec o Krimu, ki ga je v nedeljo objavila ruska državna televizija, je Putin razkril, da je že 23. februarja lani na vrhu obrambnega ministrstva in ruskih posebnih služb ukazal "vrnitev" Krima v Rusijo.

Ukrajinska vlada, ki se s proruskimi separatisti bori na vzhodu Ukrajine, prav tako obtožuje Moskvo, da kopiči vojsko na Krimu.