Annalena Baerbock Svet24.si

Sledi kibernetskega napada na nemško vladajočo ...

ženska Svet24.si

Iskrenost do samega sebe je najboljša ...

občina-ruše, urška-repolusk Necenzurirano

Policija preiskuje, kako je štajerska občina ...

jansa orban fb2 Reporter.si

Večni si želijo biti le avtokrati: v Moskvi, v ...

pogacar Ekipa24.si

Tadej Pogačar pred Girom izpostavil ...

poroka-na-prvi-pogled, 3 Njena.si

Poroka na prvi pogled: Kaj je razlog za Olgine ...

sekulic slovenija af Ekipa24.si

Tole je očitno menjava za Mika Tobeyja! Američan...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Svet

Na volitvah v Španiji največ poslancev ljudski stranki, a premalo za večino

Deli na:
Na volitvah v Španiji največ poslancev ljudski stranki, a premalo za večino

Foto: Getty Images

Na španskih parlamentarnih volitvah je po rezultatih vzporednih volitev največ sedežev, 117 do 121, osvojila konservativna ljudska stranka (PP). Sledita ji levičarski Podemos z 91 do 95 sedeži in socialisti (PSOE) z 81 do 85 sedeži. Ti dve stranki bi po teh rezultatih osvojili skupno med 172 in 180 sedeži, s čimer sta blizu absolutni večini.

Meja za absolutno večino se nahaja pri 176 poslanskih sedežih, poročajo tuje tiskovne agencije.

Konservativna ljudska stranka je po trenutnih izidih osvojila 29,43 odstotka glasov, Podemos 23,61 odstotka, socialisti pa 22,72 odstotka glasov.

Liberalni Ciudadanos je osvojil med 26 in 30 sedeži oziroma 11,34 odstotka glasov, kar je skoraj polovica manj kot na volitvah decembra lani.

Današnje volitve so posledica dejstva, da sta se na volitvah 20. decembra lani dve novi stranki, liberalni Ciudadanos in levičarski Podemos, uvrstili na tretje oz. četrto mesto, s čimer sta odnesli sedeže konservativni ljudski stranki (PP) in socialistom (PSOE), ki sta se vse od padca Francove diktature leta 1975 izmenjavali na oblasti.

Največ poslanskih stolčkov je sicer decembra ostalo v rokah PP, ki Španiji vlada od leta 2011, a premalo za absolutno večino. Španskim strankam pa se nato nikakor ni uspelo dogovoriti o oblikovanju prve koalicijske vlade po koncu diktature. Kralj je bil maja po petih mesecih brezplodnih pogajanj primoran sklicati nove volitve.

Večina strank je tokrat pred volivci nastopala z enakimi vodilnimi kandidati in skoraj nespremenjenim programom kot decembra lani, med Španci pa pred današnjim glasovanjem za druge volitve v pol leta ni bilo kakega prevelikega navdušenja. Na strankarska zborovanja je prihajalo le malo ljudi, nižja pa je bila tokrat tudi volilna udeležba. Na volišča je prišlo 69 odstotkov volivcev, decembra pa jih je volilo 73 odstotkov.