Medtem ko se je procesija ob spremljavi cerkvenih zvonov v krščanski soseski Jeruzalema odpravila na pot, se ob jaslicah pred baziliko Jezusovega rojstva v Betlehemu že zbirajo številni verniki. V jami pod oltarjem cerkve iz 6. stoletja naj bi se rodil Jezus.
Vrhunec slovesnosti v Sveti deželi bo tradicionalna polnočnica na sveti večer, ki jo bo Tval vodil v omenjeni baziliki. Poleg palestinskega predsednika Mahmuda Abasa in drugih običajnih visokih gostov naj bi se je tokrat udeležila tudi visoka zunanjepolitična predstavnica EU Catherine Ashton, ki je s soprogom na zasebnem obisku v regiji, piše nemška tiskovna agencija dpa.
V pridigi na polnočnici bo Tval pozval k pravični in nepristranski rešitvi izraelsko-palestinskega spora, palestinski enotnosti in miru v Palestini ter k spravi na Bližnjem vzhodu. Kljub konfliktom v Sveti deželi, za katere zgleda, da kratkoročno nimajo rešitve in težko bremenijo prebivalstvo, pa meni, da odgovor ni v emigraciji ali zapiranju vase. "Treba je ostati tukaj, živeti in umreti," je dejal v pridigi, vsebino katere je pridobila francoska tiskovna agencija AFP.
V Betlehemu čez božične praznike po navedbah izraelske vojske pričakujejo okoli 300.000 obiskovalcev, med njimi tudi več sto Palestincev krščanske veroizpovedi, ki jim je Izrael dovolil dopotovati iz tujine ter z območja Gaze. Izraelsko ministrstvo za turizem pa sicer pričakuje, da bo končna številka tistih, ki so letos obiskali Sveto deželo, okoli dva milijona, navaja dpa.
Božične slovesnosti v Vatikanu bo medtem danes prvič v vlogi papeža vodil Frančišek, ki bo vodil polnočnico v vatikanski baziliki sv. Petra.
Frančišek naj bi sicer maja prihodnje leto obiskal Sveto deželo - najprej Jordanijo in nato še Izrael ter palestinska ozemlja, kjer naj bi v Betlehemu daroval mašo. Vatikan naj bi ta obisk uradno napovedal po božiču, poroča AFP.
Tval je v svoji tradicionalni božični poslanici minuli teden izpostavil predvsem trpljenje palestinskega naroda ter krvavi konflikt, ki že 33 mesecev divja v Siriji in o katerem večkrat spregovori tudi Frančišek ter moli za njegovo končanje.
Spomnil je, da mirovne pogovore med Izraelom in Palestinci, ki so po treh letih zastoja znova stekli letos poleti, znova ovira gradnja judovskih naselbin na zasedenih palestinskih ozemljih. "Dokler ta problem ne bo rešen, bodo ljudje naše regije trpeli," je opozoril.
Obenem je pozval k prekinitvi ognja v Siriji, kjer je krvava vojna po ocenah terjala že 126.000 življenj. Kot je ocenil, sirskega konflikta z orožjem ni mogoče končati, zato morajo politični voditelji prevzeti odgovornost in najti sprejemljivo politično rešitev.