Shod ob Brandenburških vratih se bo začel ob 18. uri, poleg Merklove pa se ga bodo udeležili še podkancler Sigmar Gabriel, zunanji minister Frank-Walter Steinmeier in drugi visoki člani vlade, poleg njih pa tudi parlamentarnih strank.
K shodu sta pozvala centralni muslimanski svet v Nemčiji in turška skupnost v Berlinu, k udeležbi pa je pozvalo tudi več združenj, sindikatov in družbenih skupin. Namen shoda se je tudi pokloniti žrtvam terorističnih napadov, ki so minuli teden pretresli Pariz.
Merklova se je v ponedeljek zahvalila voditeljem muslimanske skupnosti v Nemčiji, ki šteje približno štiri milijone ljudi, za hitro in jasno obsodbo nasilja, ki je bilo v sosednji državi zagrešeno v imenu njihove vere. Po srečanju s turškim premierjem Ahmetom Davutoglujem je zatrdila, da je islam del Nemčije in da spada v Nemčijo, današnje srečanje pa da bo poslalo "močno sporočilo".
Njenega prepričanja ne delijo privrženci Pegide, ki se jih je v ponedeljek na že 12. shodu zbralo rekordnih 25.000. Še bolj množična udeležba je bila sicer na protestih proti njej - v več mestih se je zbralo več kot 100.000 ljudi.
Tudi shod Pegide je potekal v luči terorističnih napadov v Parizu. V gibanju namreč ocenjujejo, da napad potrjuje njihovo tezo, da Evropi grozi nevarnost islamizacije.
V Franciji so po napadih poostrili varnostne ukrepe in od danes naprej bo za varovanje "občutljivih območij" v državi skrbelo 10.000 vojakov. Že v ponedeljek so medtem varovanje judovskih šol v državi okrepili s 5000 vojaki.