V Nemčiji so ponoči propadli pogovori o sestavi jamajške koalicije. Nemški predsednik Frank-Walter Steinmeier je danes sicer dejal, da zaenkrat ne bo razpisal predčasnih parlamentarnih volitev, vendar pa ne ostaja več veliko možnosti za oblikovanje vladne koalicije. Večina strank se je medtem izrekla proti manjšinski vladi.
Pogajanja o jamajški koaliciji so propadla, ko so v nedeljo ponoči liberalci (FDP) nepričakovano zapustili uvodne pogovore, na katerih so sodelovali še konservativna unija CDU/CSU in Zeleni. "Bolje je ne vladati, kot napačno vladati," je dejal vodja liberalcev Christian Lindner, ki je danes popoldne ponovno zagovarjal svojo odločitev, češ da imajo preveč različna politična stališča ter da manjka zaupanja.
Predsednik države Frank-Walter Steinmeier je medtem zavrnil možnost, da bi razpisal predčasne volitve. Po pogovorih s kanclerko Angelo Merkel je stranke pozval h kompromisom, sam pa se bo v prihodnjih dneh srečal s predsedniki vseh strank, ki so sodelovale na pogajanjih, ter drugimi, "ki so sposobne oblikovati koalicijo". Ne da bi omenil ime stranke, je s tem ciljal na socialdemokrate (SPD), ki so sicer danes znova zavrnili možnost oblikovanje velike koalicije. Ob tem je predsednik SPD Martin Schulz dodal, da so bolj naklonjeni predčasnim volitvam.
Čeprav je SPD že večkrat ponovila svoje stališče, pa jo je več politikov pozvalo, naj prevzame politično odgovornost. Pritisku so se očitno deloma uklonili, predsednica poslanske skupine Andrea Nahles je danes popoldan po poročanju nemške tiskovne agencije dpa namreč dejala, da so le pripravljeni na pogovore.
Medtem se je večina strank izrekla proti manjšinski vladi, ki je v Nemčiji še ni bilo. Med nasprotniki manjšinske vlade je tudi nemška kanclerka Angela Merkel, ki je v pogovoru za nemško televizijo ARD dejala, da je bolj naklonjena predčasnim volitvam kot manjšinski vladi z liberalci, ki bi bila "odvisna od glasov" iz skrajno desne Alternative za Nemčijo (AfD). Merklova je danes ponovila, da si želi oblikovati stabilno vlado.
Manjšinski vladi sicer nasprotujejo še v SPD, krščansko-socialni uniji (CSU) in Levici. Manjšinsko vlado unije CDU/CSU in FDP podpira le AfD.
Na drugi strani pa se iz vrst CDU vrstijo pozivi socialdemokratom, naj premislijo o svojem stališču. Lidner je danes menil, da bo za morebitne predčasne volitve kriva SPD, ker se vztrajno odreka sodelovanju v koalicijskih pogajanjih.
Ne glede na Steinmeierjevo odločitev, da ne bo razpisal predčasnih volitev, pa se stranke pripravljajo tudi na to možnost. Tako je Merklova danes že zagotovila, da je pripravljena voditi stranko tudi na morebitnih predčasnih volitvah.
Predsednik Zelenih Cem Özdemir pa je dejal, da v primeru predčasnih volitev ne bodo spreminjali volilnega programa niti vodilnih kandidatov stranke. Ocenil je, da se morajo sedaj predvsem "spraviti v formo" za predvolilni boj.
Merklova je danes v pogovoru za ZDF še izrazila obžalovanje, da so pogajanja propadla, saj so bili po njenem na ciljni črti. Sama je zavrnila trditve, da je naredila napake. Priznala je, da je že v nedeljo tekom dneva postalo jasno, da bodo liberalci najverjetneje prekinili pogajanja. Ni pa želela ugibati, ali je FDP prekinitev pogajanj načrtoval že v naprej. Več analitikov je namreč ugibalo, da so se liberalci že dlje pripravljali na prekinitev.
V javnomnenjski anketi Inštituta Forsa je danes sicer 45 odstotkov vprašanih podprlo predčasne volitve.
Kljub krizi v nemški politiki pa so borzni trgi novico sprejeli umirjeno. Analitiki medtem ocenjujejo, da bo močno nemško gospodarstvo propad pogovorov o oblikovanju jamajške koalicije najverjetneje prestalo brez večjih pretresov. Opozarjajo pa, da bi dolgotrajnejša politična kriza lahko zamaknila izvedbo nujno potrebnih reform, kar bi ogrozilo prihodnjo rast.
Na drugi strani pa so bolj zaskrbljeni v evropskih državah. Francoski predsednik Emmanuel Macron je poudaril, da politična kriza v Nemčiji ni v interesu Francije, nizozemski zunanji minister Halbe Zijstra pa je dejal, da je to slaba novica za Evropo.
Evropska komisija ni želela ugibati o posledicah propada nemških koalicijskih pogovorov. Tiskovni predstavnik komisije Margaritis Schinas je izrazil prepričanje, da se bosta v Nemčiji kljub temu nadaljevali stabilnost in kontinuiteta, ki sta značilni za to državo. Dodal je, da je temelj nadaljnje stabilnosti nemška ustava.
Propad pogovorov o oblikovanju nemške vladne koalicije je slaba novica tako za Slovenijo kot EU, pa je v Ljubljani ocenil zunanji minister Karl Erjavec. Izrazil je še upanje, da bodo v Nemčiji čim prej predčasne volitve in da bo ta država dobila trdno vlado. Spomnil je, da vsaka politična nestabilnost negativno vpliva tudi na borze, obresti in gospodarstvo, Nemčija pa je najmočnejši gospodarski partner Slovenije.
Merklova bolj naklonjena predčasnim volitvam kot vodenju manjšinske vlade
20. nov. 2017 18:11 Osveženo: 23:30 / 20. 11. 2017
Nemški socialdemokrati (SPD) so danes kljub propadu pogovorov o sestavi jamajške vladne koalicije ponovno zavrnili možnost oblikovanja velike koalicije s konservativno unijo CDU/CSU. Za predčasne volitve je tudi kanclerka Angela Merkel,
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke