Revija Reporter
Slovenija

Tonin: Bližje so volitve, bolj so poslanci prisiljeni gledati na zdrav razum

STA

19. jul. 2017 9:31 Osveženo: 10:03 / 09. 8. 2017

Deli na:

Vodja poslanske skupine NSi Matej Tonin pričakuje, da bodo v predvolilnem letu odnosi v koaliciji bolj dinamični in napeti, kar pa ne pomeni razpada koalicije.

Medtem si obeta večjo verjetnost za sprejetje kakšnega opozicijskega zakona, saj koalicijski poslanci z bližanjem volitev po njegovem mnenju postajajo vse bolj razumni pri glasovanju.

Tonin je v izjavi za STA pred parlamentarnimi počitnicami ocenil, da jih v DZ čaka dinamično obdobje, ker se bodo zlasti koalicijski partnerji "borili za svoj košček sonca na političnem planetu" in je zato pričakovati mnogo večje napetosti.

A v predvolilnem letu pričakuje tudi drugačno glasovanje. Spomnil je na primer, ko je leta 2014 DZ tri tedne pred volitvami sprejel predlog zakona NSi, ki je bila tedaj v opoziciji, glede pavšalne obdavčitve samostojnih podjetnikov. "Bliže kot bomo volitvam, bolj bodo poslanci tudi zaradi lastnega volilnega rezultata prisiljeni gledati na zdrav razum," je glede na pretekle izkušnje prepričan Tonin. Tako bodo po njegovem mnenju tudi v koaliciji kakšen opozicijski predlog "mnogo težje zavrnili pod pretvezo, da ni sistemski, ker se bodo na nek način tudi malo zbali za odziv svojih volivcev".

NSi si takšnega sodelovanja nadeja tudi pri predlogu zakona za drugačen sistem pokrivanja bolniške odsotnosti, ki ga bodo v postopek vložili med počitnicami in bo jeseni v postopku.

Je pa po Toninovem mnenju prezgodaj govoriti o tem, da bi morebitne pisane koalicije pri določenih vprašanjih oz. glasovanjih nakazovale na novo koalicijo po prihodnjih volitvah. Volilna kampanja namreč prinese svojo dinamiko, ker se stvari zelo zaostrijo, od tega pa bo tudi odvisno, kako se bodo po volitvah lahko oblikovale koalicije. Predvsem pa je oblikovanje koalicije odvisno od volilnega rezultata in programa strank, je spomnil Tonin.

Zagotovil je, da so v NSi pripravljeni in bodo po njegovih navedbah tako kot leta 2014 tudi na prihodnje volitve odšli z najboljšim programom, ki da temelji na sedmih reformah oz. ključnih spremembah, ki jih je treba po njihovem mnenju izvesti. "Odgovoriti je treba na negativne demografske trende, zmanjšati javni dolg in izboljšati poslovno okolje," je pojasnil vodja poslancev NSi.

Jeseni bodo v NSi po njegovih navedbah pripravljeni tudi kadrovsko. "Volilnega leta se veselimo in ga z nestrpnostjo pričakujemo, ker komaj čakamo, da sedanji rezultat podvojimo in naredimo korak naprej," je še dejal.