Revija Reporter
Svet

Mayeva je Bruselj zaprosila za preložitev brexita do 30. junija

STA

20. mar. 2019 10:14 Osveženo: 14:07 / 20. 3. 2019

Deli na:

Theresa May je globoko razočarana.

Profimedia

Britanska premierka Theresa May je v pismu predsedniku Evropskega sveta Donaldu Tusku zaprosila Evropsko unijo za preložitev brexita do 30. junija. Izstop Združenega kraljestva iz unije je sicer predviden za 29. marec.

"Davi sem pisala predsedniku Evropskega sveta Donaldu Tusku in ga obvestila, da želi Združeno kraljestvo podaljšanje 50. člena do 30. junija," je sporočila Mayeva. 50. člen lizbonske pogodbe ureja izstop države iz EU, poročajo tuje tiskovne agencije.

V britanskem parlamentu je ob tem poudarila, da ne želi daljše preložitve britanskega izstopa iz unije, ki bi potencialno pomenila, da bi morala Velika Britanija sodelovati na majskih evropskih volitvah. S tem pa ne bi upoštevali rezultatov referenduma iz leta 2016, na katerem je večina Britancev podprla izstop iz EU.

V pismu je zapisala še, da je še vedno prepričana, da bodo britanski poslanci podprli njen sporazum o brexitu, ki ga je dosegla z Brusljem. "Vendar se to zagotovo ne bo zgodilo pred 29. marcem," je poudarila. Sporazum je sicer britanska poslanska zbornica dvakrat že zavrnila.

Glavni pogajalec EU za Brexit Michel Barnier je v torek izpostavil, da bosta pri obravnavi britanske prošnje za preložitev ključni dve vprašanji: ali preložitev krepi možnost ratifikacije ločitvenega sporazuma in ali potrebuje britanska stran več časa za spremembo politične izjave o prihodnjih odnosih.

Poudaril je tudi, da mora biti morebitna daljša preložitev povezana z nekim novim elementom, medtem ko naj bi bila kratka mogoča v primeru, če bi Britanci potrebovali nekaj dodatnega časa za sprejetje potrebne zakonodaje v primeru potrditve ločitvenega sporazuma.

Britanska premierka si je sicer prizadevala, da bi britanski parlament najkasneje danes tretjič glasoval in podprl ločitveni sporazum, ki ga je z EU sklenila novembra lani. A je predsednik spodnjega doma britanskega parlamenta John Bercow v ponedeljek zavrnil možnost vnovičnega glasovanja o sporazumu, če bo ta ostal "praktično enak".