Revija Reporter
Svet

Makedonski premier Kovačevski odločen obraniti makedonščino v EU

STA

19. jul. 2022 14:04 Osveženo: 14:06 / 19. 7. 2022

Deli na:

Premier Severne Makedonije Dimitar Kovačevski

Facebook/Dimitar Kovačevski

Makedonski jezik ne bo nikoli predmet pogajanj, je po današnjem začetku pristopnih pogajanj z Evropsko unijo dejal makedonski premier Dimitar Kovačevski. Evropski komisar za širitev Oliver Varhelyi pa je vse makedonske politične stranke, tudi opozicijske, pozval, naj odslej delajo za evropsko prihodnost.

"Da smo prišli do tega cilja, smo sprejeli modre in domoljubne odločitve," je povedal Kovačevski. "Sprejeli smo odločitev, ki ohranja makedonsko identiteto, jezik in kulturo. EU nas sprejema kot Makedonce, ki govorimo makedonski jezik, pri čemer spoštuje našo identiteto. To ne bo nikoli predmet pogajanj," je po prvi medvladni konferenci, s katero so se začela pristopna pogajanja, dejal makedonski premier.

Kovačevski, ki je v makedonščini govoril tako na medvladni konferenci kot kasneje na novinarski konferenci, je poudaril, da bo makedonski jezik s članstvom Severne Makedonije v EU postal uradni jezik unije. Pri tem ne bo nobenih opomb, je zagotovil.

Na vprašanje o tem, da v Bruselj ni prišel s konsenzom v domači politiki, je odgovoril, da je makedonski parlament začetek pogajanj z unijo potrdil z veliko večino, ki je vključevala tudi opozicijske stranke.

V parlamentu bo treba po njegovih besedah sprejeti tudi odločitve o nadaljnjih korakih na poti v EU. Med temi je sprememba ustave, ki bo v skladu z dogovorom z Bolgarijo potrebna za nadaljevanje pogajanj.

"Politik ne sme misliti samo na svoje osebne interese in politično prihodnost. Prepričan sem, da bodo vsi poslanci odgovorni in da bodo služili državljanom," je še dejal makedonski premier.

Evropski komisar za širitev Varhelyi pa je dejal, da bo Skopje moralo spremeniti svojo ustavo. "Resnično upam, da bodo odslej vse politične stranke v državi, tudi opozicija, delale za evropsko prihodnost in se ne prepustile čustvom, ki bodo državi onemogočala napredek," je povedal.

Kot so ob tem pojasnili na komisiji, je naslednji korak v pogajanjih sprememba makedonske ustave, nato pa bo avtomatično sledila druga medvladna konferenca.

Večina opozicijskih strank v Severni Makedoniji sicer nasprotuje spremembi ustave, s katero bi vanjo vpisali bolgarsko manjšino. Zasedanje parlamenta so bojkotirale že v soboto, ko je ta glasoval o pogajalskem okvirju z EU.