Revija Reporter
Svet

Madrid in Barcelona začela pogovore o katalonskem vprašanju

STA

26. feb. 2020 21:58 Osveženo: 22:03 / 26. 2. 2020

Deli na:

Španski premier Pedro Sanchez in katalonski predsednik Quim Torra

Profimedia

Predstavniki španskih in katalonskih oblasti so danes v Madridu začeli pogovore za rešitev katalonske krize. Na prvem srečanju, ki sta se ga udeležila tudi španski premier Pedro Sanchez in katalonski predsednik Quim Torra, sta se strani med drugim dogovorili o nadaljevanju dialoga v obliki mesečnih srečanj, izmenično v Madridu in Barceloni.

Zaključek transakcije je odvisen od pridobitve soglasij več ustanov, med drugim Evropske centralne banke, Banke Slovenije in Narodne Banke Srbije.

Cena za nakup 83,23-odstotnega deleža je 387 milijonov evrov, ki bo po napovedih iz NLB ob zaključku transakcije plačana v gotovini. V skladu s pravili o privatizaciji srbskih bank NLB ni zavezana k izdaji obvezne ponudbe za odkup manjšinskih deležev v Komercijalni banki, so pojasnili v največji slovenski banki.

Dodali so, da nakupna cena pomeni vrednost 465 milijonov evrov za 100 odstotkov navadnega delniškega kapitala banke, kar predstavlja 77 odstotkov konsolidiranega lastniškega kapitala Komercijalne banke in približno šestkratnik ocenjenega dobička srbske banke za lani.

Nakupna cena bo sicer povišana za dvoodstotno letno obrestno mero v obdobju med 1. januarjem 2020 in zaključkom transakcije, pri čemer bo NLB v omenjenem obdobju upravičena do dobička Komercijalne banke.

Po pridobitvi soglasja Narodne Banke Srbije bodo pred zaključkom transakcije izplačane že potrjene a neizplačane dividende in nagrade zaposlenim za prejšnja poslovna leta. Delničarji Komercijalne banke bodo prav tako pred zaključkom transakcije prejeli dividendo v vrednosti polovice čistega dobička za lani, a največ 38 milijonov evrov.

Glede učinka prevzema za NLB so v banki zagotovili, da bo banka ves čas presegala skupno kapitalsko zahtevo v višini 15,25 odstotka. Za izpolnjevanje te zahteve bodo uporabili že izdane kapitalske instrumente, ki še niso bili upoštevani, to so izdane podrejene obveznice v vrednosti 240 milijonov evrov, predvideno povečanje kapitala iz zadržanih dobičkov in/ali uvedenih ukrepov za optimizacijo tveganih naložb, morebitno izdajo instrumentov dodatnega temeljnega kapitala in vključitev neobvladujočih deležev.

V NLB pravijo, da si prizadevajo tudi za lani izplačati znatno dividendo - čisti dobiček banke je sicer dosegel 176,1 milijona evrov - vendar je po njihovem treba upoštevati, da bo čas izplačila sovpadal z izdajo soglasja regulatorjev ter izvedbo ukrepov za optimizacijo kapitala. NLB v vsakem primeru ohranja obstoječo dividendno politiko.

Z nakupom Komercijalne banke bo skupina NLB tržni delež po bilančni vsoti na srbskem trgu okrepila z nekaj manj od dveh odstotkov na 12,1 odstotka. Srbija bo po pojasnilih iz NLB postala največja tuja odvisna družba skupine in bo prispevala okoli 24 odstotkov razširjenih sredstev.

"Krepitev naše prisotnosti v Srbiji, največjem od naših strateških tujih trgov, na nadzorovan način, ki povečuje vrednost, je za skupino ključna strateška prioriteta.... S tem bo NLB postala tretja največja bančna skupina v državi z edinstvenim položajem ene od vodilnih bank na vseh trgih, kjer je skupina prisotna. Obseg poslovanja NLB v Srbiji bo daleč največji zunaj Slovenije, to pa še poudarja pomen zadevne transakcije za sistemsko finančno ustanovo v regiji," je posel komentiral prvi mož NLB Blaž Brodnjak. Več bo uprava deležnikom povedala v četrtek v javnem spletnem prenosu ob 15. uri.

Srbski finančni minister Siniša Mali je medtem povedal, da je država zadovoljna z doseženo ceno. "Poslovanje Komercijalne banke je odlično, vendar se lahko še izboljša, in prepričan sem, da lahko to dosežemo s pomočjo novega strateškega partnerja. Prepričani smo, da je v primeru finančnih storitev na odprtem trgu zasebni lastnik lahko boljši lastnik kot država," je dodal

V NLB so sicer večkrat poudarili, da je Srbija eden njihovih ključnih strateških trgov in napovedali, da se bodo na tem trgu širili ali z organsko rastjo ali s prevzemi. Skupina NLB ima v Srbiji NLB Banko Beograd.

V NLB Banki Beograd z 28 poslovalnicami, ki je lani po prvih podatkih dosegla 614 milijonov evrov bilančne vsote in 4,1 milijona evrov čistega dobička, je skupina NLB lani dosegla največji ali 29-odstotni porast neto kreditov strankam.

Komercijalna banka ima po navedbah srbskih medijev bilančno vsoto 3,5 milijarde evrov. Lani je ustvarila 74 milijonov evrov dobička. Banka ima 2744 zaposlenih in 203 poslovalnice po Srbiji, Črni gori in Republiki srbski. Po navedbah iz NLB ima srbska banka več kot 770.000 strank.

Prevzem banke v Srbiji je prvi po tem, ko je NLB konec leta 2013 prejela državno pomoč. Takrat se je država zavezala, da bo NLB delno privatizirala, za NLB pa so veljali strogi omejevalni ukrepi, med drugim tudi prepoved prevzemov. Skupina NLB je s tokratno potezo utrdila položaj največjega bančnega igralca na širšem območju nekdanje Jugoslavije s sedežem v tej regiji.