Prepoved je bila "nujna v demokratični družbi za ohranitev javne varnosti, zaščito reda ter zaščito pravic in svoboščin drugih", je odločilo sodišče v Strasbourgu. Odločitev za sklic seje katalonskega parlamenta je predstavljala "očitno nespoštovanje predhodnih odločitev ustavnega sodišča, katerih namen je bila zaščita ustavnega reda", so po poročanju francoske tiskovne agencije AFP dodali sodniki.
Špansko ustavno sodišče je prepovedalo plenarno zasedanje katalonskega parlamenta, predvideno za 9. oktober 2017, na katerem bi obravnavali rezultate referenduma o katalonski neodvisnosti 1. oktobra. Na tem referendumu, ki ga je ustavno sodišče prav tako prepovedalo, so Katalonci podprli neodvisnost.
Zahtevo za prepoved seje so vložili katalonski socialisti, ki so trdili, da bi bil s tem kršen poslovnik regionalnega parlamenta. Ustavno sodišče jim je pritrdilo, pri čemer je zatrdilo, da je poslanstvo katalonskega parlamenta, da zastopa celotno prebivalstvo regije, in ne zgolj določenih političnih sil.
76 tedanjih katalonskih poslancev, vključno s predsednico Carme Forcadell, je v tožbi na ESČP trdilo, da jim je bila s tem kršena svoboda izražanja in združevanja, ki jih imajo v skladu z evropsko konvencijo o človekovih pravicah.
Katalonski parlament je 27. oktobra kljub temu sprejel resolucijo, ki predvideva razglasitev neodvisnosti, kar pa se še vedno ni uresničilo. Španska vlada je dan kasneje odstavila katalonsko vlado in razpustila tamkajšnji parlament ter vzpostavila neposredni nadzor v Kataloniji.
V Španiji se medtem sojenje 12 nekdanjim katalonskim političnim in civilnodružbenim voditeljem zaradi poskusa odcepitve Katalonije bliža koncu. Zadnji narok sojenja, ki se je začelo februarja, je predviden 11. junija. Sodba bo po navedbah španskih medijev predvidoma znana oktobra, še poroča AFP.
ESČP: Špansko sodišče s prepovedjo seje katalonskega parlamenta ni kršilo človekovih pravic
29. maj. 2019 6:00
Špansko ustavno sodišče s tem, ko je po referendumu o katalonski neodvisnosti oktobra 2017 prepovedalo sejo katalonskega parlamenta, ni kršilo človekovih pravic, je odločilo Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP). 76 tedanjih katalonskih poslancev je v tožbi trdilo, da jim je bila kršena svoboda izražanja in združevanja.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke