Po še nedokončnih izidih, ki jih je posredovalo francosko notranje ministrstvo, je UMP skupaj z zavezniki na nacionalni ravni dobila 46,5 odstotka glasov, levica pa 37 odstotkov.
Nacionalna fronta, ki je nastopila v manjšini občin, je dobila 4,65 odstotka glasov, kar je precej več od nizkega 0,9 odstotka, kolikor je dobila v prvem krogu zadnjih lokalnih volitev leta 2008.
Voditeljica Nacionalne fronte Marine Le Pen je že ocenila, da so volitve nakazale "konec polarizacije političnega prizorišča" v Franciji na dve stranki. Njena stranka sicer vodi ostro kampanjo proti priseljevanju in je tudi glavna evroskeptična stranka v državi, zelo dober rezultat pa si obeta na majskih evropskih volitvah.
Čeprav so pričakovali, da bo skrajna desnica uspela v številnih občinah, pa je dejanski rezultat precej boljši tudi od najbolj optimističnih napovedi, še navaja AFP. Stranka tako lahko po drugem krogu upa na županski položaj v desetih do 15 srednje velikih francoskih mestih.
V drugi krog so se kot zmagovalci prvega kroga uvrstili kandidati Nacionalne fronte v več mestih na jugu Francije, na primer v Avignonu in Perpignanu.
Socialisti so poraz že komentirali z besedami, da so na teh volitvah "nekateri volivci izrazili nestrinjanje s trenutno vladno politiko". V Parizu so se pojavila tudi ugibanja o skorajšnjih spremembah v vladi Jean-Marca Ayraulta.
Socialistični francoski predsednik Hollande je sicer po dveh letih na položaju najmanj priljubljen predsednik doslej, saj raziskave kažejo, da ga podpira le od 20 do 25 odstotkov volivcev.
V UMP so zadovoljni z doseženim rezultatom in so izrazili pričakovanje na še večjo zmago v drugem krogu, saj naj bi volivci Nacionalne fronte v občinah, kjer zdaj nimajo več kandidatov, glasove namenili njim in ne socialistom. Volitve pa so po mnenju analitikov tudi dokaz, da korupcijski škandali, ki pretresajo stranko in nekdanjega predsednika Nicolasa Sarkozyja, niso pomembno vplivali na mnenje volilnega telesa.
Vodja UMP Jean-Francois Cope je danes zatrdil, da njegova stranka nikakor ne sklepa zavezništva z Nacionalno fronto, a po drugi strani tudi ne bo pozival volivcev svoje stranke, naj, če se njihov kandidat ni uvrstil v drugi krog, glasujejo za socialista ali koga drugega z levice.
V ospredju je predvsem boj za župansko mesto v prestolnici. Jasno pa je že, da bo Pariz dobil prvo žensko na tem položaju. V drugi krog sta se uvrstili socialistka Anne Hidalgo, hči španskih priseljencev, in nekdanja Sarkozyjeva ministrica Nathalie Kosciusko-Morizet.
Volitve je zaznamovala tudi nizka volilna udeležba - udeležilo se jih ni skoraj 39 odstotkov volivcev, kar je največ na lokalnih volitvah v Franciji doslej.
Skupno so sicer v Franciji v nedeljo volili svetnike v 36.000 občinah, za položaje pa se je potegovalo prek 900.000 kandidatov. Občinski svetniki, ki imajo šestletni mandat, nato iz svojih vrst izvolijo župane.
Drugi krog volitev bo prihodnjo nedeljo.
Lokalne volitve v Franciji: več hudih udarcev za Hollandove socialiste
24. mar. 2014 16:06 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017
V prvem krogu nedeljskih lokalnih volitev v Franciji je slavila opozicijska desnosredinska stranka UMP, vladajoči socialisti francoskega predsednika Francoisa Hollanda pa so doživeli nekaj hudih udarcev. Zelo zadovoljni pa so tudi v skrajno desni stranki Nacionalna fronta, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke