Revija Reporter
Svet

Kongres v Indiani bo razjasnil sporen zakon o verski svobodi

STA

31. mar. 2015 8:35 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Republikanski kongresniki v ameriški zvezni državi Indiana so se odločili spremeniti nedavno potrjeni zakon o verski svobodi, potem ko je ta sprožil val ogorčenja v ZDA in bi lahko Indiani povzročil gospodarsko škodo. Kritiki namreč trdijo, da zakon omogoča diskriminacijo homoseksualcev.

Republikanska večina v državnem kongresu je minuli teden potrdila zakon o verski svobodi, republikanski guverner Indiane Mike Pence pa ga je podpisal. Kritiki trdijo, da je bil zakon sprejet z namenom diskriminacije homoseksualcev v tej zvezni državi, potem ko so sodišča nedavno prižgala zeleno luč za istospolne poroke.

Indiana sicer ni edina zvezna država, kjer sprejemajo tovrstne zakone o zaščiti vere. Danes so istospolne poroke dovoljene v 37 od 50 zveznih držav in veliko konservativnih Američanov temu nasprotuje. Pobude za te zakone načeloma vodijo različne krščanske cerkve, največ posluha zanje pa je v republikanski volilni bazi.

Vendar pa temu vse bolj nasprotuje ameriški poslovni svet, kar spoznavajo države, ki so zaradi teh zakonov tarča gospodarskega bojkota. Republikanska guvernerka Arizone Jan Brewer na primer lani ni hotela podpisati zakona, ker je prejela grožnje podjetij z bojkotom.

Kritiki pravijo, da zakon v Indiani dovoljuje diskriminacijo homoseksualcev, podporniki zakona pa to zavračajo. Zakon v bistvu omogoča, da lastnik restavracije zavrne poročno slovesnost za homoseksualni par, ne da bi mu zato grozila obsodba zaradi diskriminacije, če mu le uspe prepričati sodišče, da je to storil iz verskega prepričanja.

Guverner Pence je v komentarju za Wall Street Journal zavrnil obtožbe o diskriminaciji in zatrdil, da sam ne bo nikoli jedel v restavraciji, ki bo zavrnila homoseksualce.

Pence trdi, da je zakon povsem enak tistemu, ki ga je leta 1993 podpisal demokratski predsednik Bill Clinton na zvezni ravni. A zakon iz leta 1993 ščiti verske pravice pred kršitvami s strani zvezne vlade, zakon Indiane pa posega v razmerje med posameznikom in podjetji.

Republikanski župan Indianapolisa Greg Ballard je strankarske kolege medtem pozval, naj se ne igrajo z usodo mesta in države in naj spremenijo zakon, tako da bo ščitil versko svobodo, obenem pa jasno prepovedal diskriminacijo na osnovi spolne usmerjenosti.

Indianapolis bo kmalu gostil zaključni turnir univerzitetne košarke, kar je v ZDA odmeven dogodek, a združenje NCAA je sporočilo, da bodo turnir preselili, če kongres Indiane ne pojasni, kaj točno zakon pomeni.

Glavni izvršni direktor Appla Tim Cook je zakon ostro kritiziral, Wal-Mart kritizira podoben zakon v Arkansasu, farmacevtski velikan Eli Lilly, podjetji Gap in Levi Strauss ter druga opozarjajo, da se obeta zmanjšanje poslovanja v Indiani. Trgovinska zbornica Indiane je posvarila pred resno in veliko gospodarsko škodo. Oglasili so se tudi zvezdniki iz sveta zabave.

Pritisk je bil očitno premočan in predsednik predstavniškega doma državnega kongresa Indiane Brian Bosma je v ponedeljek zagotovil, da bodo zakon še ta teden ustrezno prilagodili, tako da bo povsem jasna prepoved vseh oblik diskriminacije, tudi na osnovi spolne usmerjenosti.

Po zadnji anketi časnika Wall Street Journal in televizije NBC homoseksualne poroke sicer podpira kar 59 odstotkov Američanov. Leta 2004 jih je le 30 odstotkov.