Reporter
E-novice
Digitalna naročnina
Reporter
Naroči

Kitajska, Japonska in Južna Koreja na vrhu o jedrskem konfliktu s Severno Korejo


Voditelji Kitajske, Japonske in Južne Koreje se bodo danes sešli na vrhu v Chengduju na jugozahodu Kitajske, na katerem bodo govorili o jedrskem konfliktu s Severno Korejo. Med drugim jih skrbi, da bi Pjongjang v prihodnjih dneh izvedel nov raketni preizkus, ker so pogovori z Washingtonom o severnokorejskem programu jedrskega orožja zastali.

Kim jong un
Profimedia
Kim Jong-un

STA
 

Velikost pisave

Manjša
Večja
 

Severna Koreja je konec leta postavila kot rok za predstavitev nove ameriške ponudbe, ki bi vključevala umik velikega dela sankcij. V nasprotnem primeru grozi z "novo potjo" in "božičnim darilom" za ZDA, kar bi po mnenju nekaterih strokovnjakov lahko pomenilo izstrelitev medcelinske balistične rakete.

Južnokorejski predsednik Moon Jae-in je v ponedeljek na obisku pri kitajskem kolegu Xi Jinpingu posvaril pred zaostritvijo napetosti na Korejskem polotoku. Na ločenem srečanju s Xijem je na napetosti opozoril tudi japonski premier Shinzo Abe. Kitajski predsednik se je glede Severne Koreje zavzel za mirno rešitev s pogovori.



Danes se bodo v Chengduju sešli vsi trije voditelj, ki bodo poleg jedrskih napetosti obravnavali trgovino in medsebojno sodelovanje.

Odnosi med Kitajsko, Japonsko in Južno Korejo se izboljšujejo, a določena vprašanja še vedno niso rešena. Med Južno Korejo in Kitajsko tako ostaja sporna odločitev Seula, da v državi namesti ameriški obrambni sistem THAAD. Odnosi med Japonsko in južno Korejo pa so se med drugim ohladili zaradi trgovinskega spora.

Reporter

Ostanite obveščeni


Prejmite najboljše vsebine iz Reporterja neposredno v svoj poštni predal.

REPORTER MEDIA, d.o.o. © 2008-2025

 

Vse pravice pridržane.