Revija Reporter
Svet

Rusija in Kitajska branita iranski jedrski sporazum pred Trumpom

STA

23. apr. 2018 14:31 Osveženo: 14:34 / 23. 4. 2018

Deli na:

Sergej Lavrov

Reuters

Kitajska in Rusija nameravata preprečiti kakršnekoli poskuse "sabotaže" jedrskega sporazuma z Iranom, je danes dejal ruski zunanji minister Sergej Lavrov. Ameriški predsednik Donald Trump namreč razmišlja, da bi od njega odstopil. Lavrov je ob tem dodal, da je iranski jedrski sporazum eden največjih dosežkov mednarodne diplomacije.

Trump je Franciji, Nemčiji in Veliki Britaniji dal čas do 12. maja, da mu predlagajo spremembe iranskega jedrskega sporazuma z velesilami in ga "popravijo". Sicer bo od njega odstopil.

"Obstajajo poskusi, da bi se vmešali v mednarodni red, na katerem temeljijo Združeni narodi," je dejal ruski zunanji minister po srečanju s kitajskim kolegom Wang Yijem v Pekingu.

Nadaljeval je, da bosta Rusija in Kitajska "preprečili poskuse sabotaže teh dogovorov, ki so bili sprejeti v resolucijah Varnostnega sveta ZN". Lavrov je iranski jedrski sporazum označil za enega največjih dosežkov mednarodne diplomacije v zadnjem času in opozoril, da spremembe dokumenta niso sprejemljive, navaja francoska tiskovna agencija AFP.

Iran je minuli konec tedna že opozoril, da bi odstop od sporazuma načel kredibilnost ZDA, sam pa bi takoj znova obudil svoj jedrski program, za katerega sicer trdi, da je namenjen zgolj miroljubni uporabi jedrske energije. Zahod na drugi strani meni, da je Iran skrivaj razvijal tudi jedrsko orožje.

O sporazumu se namerava s Trumpom pogovoriti tudi francoski predsednik Emmanuel Macron, ki se bo ta teden mudil v Washingtonu. Kot je dejal v nedeljo, "ni plana B", če se bo ameriški predsednik odločil odstopiti od jedrskega sporazuma.

Sporazum o zaustavitvi jedrskega programa je Iran z ZDA, Veliko Britanijo, Francijo, Nemčijo, Rusijo in Kitajsko sklenil julija 2015. V zameno za odpravo nekaterih gospodarskih in finančnih sankcij ZDA in EU je Teheran predal večino svojega obogatenega urana in omogočil nadzor inšpektorjev Združenih narodov v svojih jedrskih obratih.