Dodal je, da bi Severna Koreja lahko izdelovala tudi jedrske komponente za še nedokončan reaktor ter da bi sume lahko potrdili ali ovrgli samo inšpektorji IAEA na kraju samem.
Severna Koreja vse od leta 2009 inšpektorjem IAEA ne dovoli vstopa v državo, zaradi česar IAEA državo opazuje prek satelitov.
ZDA in Severna Koreja sta sicer letos zagnali politični proces, katerega cilj je jedrska razorožitev Severne Koreje. Kljub številnim pogovorom med voditelji in diplomati obeh Korej, Severne in Južne, ter ZDA, še vedno ni znana natančna časovnica denuklearizacije Korejskega polotoka.
Severnokorejski voditelj Kim Jong-un je septembra, ko se je v Pyongyangu sestal z južnokorejskim predsednikom Moon Jae-inom, izrazil pripravljenost, da se Pjongjang odpove svojim jedrskim reaktorjem, a hkrati dodal, da bi za to bili potrebni recipročni ukrepi ZDA.
Kim Jong Un naj bi nadaljeval z gradnjo jedrskega reaktorja
23. nov. 2018 6:00
Mednarodna agencija za jedrsko energijo (IAEA) sumi, da Severna Koreja nadaljuje gradnjo jedrskega reaktorja v kompleksu Yongbyong. Kot je včeraj na svetu guvernerjev IAEA na Dunaju dejal prvi mož IAEA Yukiya Amano, najverjetneje gre za dela na hladilnem sistemu reaktorja, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke