Revija Reporter
Svet

Iran o Netanjahuju: Je "nepoboljšljiv lažnivec", ki ne more ponuditi drugega kot laži in prevare

STA

1. maj. 2018 17:05 Osveženo: 17:09 / 01. 5. 2018

Deli na:

Iranski zunanji minister Mohamed Džavad Zarif

Reuters

Iran je v ponedeljek zanikal navedbe izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja, da ima Izrael dokaze o skrivnem iranskem programu razvoja jedrskega orožja. Ameriški predsednik Donald Trump pa je po razkritju teh informacij sporazum o iranskem jedrskem programu znova označil za grozljivega. EU in Nemčija sta medtem poudarili pomen nadzora IAEA.

Netanjahu je v ponedeljek predstavil 55.000 strani gradiva, ki jih je pridobil Izrael in dokazujejo, da Iran zavaja svet od podpisa jedrskega sporazuma leta 2015. "Ti dokumenti dokončno dokazujejo, da je Iran nesramno lagal, ko je dejal, da ni nikoli imel programa jedrskega orožja," je zatrdil izraelski premier, ki je eden najostrejših kritikov jedrskega sporazuma med Iranom in šestimi velikimi silami, v skladu s katerim je Teheran omejil svoj jedrski program v zameno za odpravo sankcij in normalizacijo gospodarskih odnosov z mednarodno skupnostjo.

Iranski zunanji minister Mohamed Džavad Zarif je ob tem v ponedeljek na Twitterju zapisal, da ameriški predsednik Donald Trump "skače na ponavljanje starih obtožb (...), da bi uničil jedrski sporazum". Opozoril je tudi, da so "domnevne obveščevalne podatke" razkrili nekaj dni pred 12. majem. Tedaj naj bi Trump odločil, ali bo ponovno uvedel sankcije proti Iranu, kar bi bil lahko usodni udarec za sporazum.

Iransko zunanje ministrstvo je danes Netanjahuja označilo za "nepoboljšljivega lažnivca, ki ne more ponuditi drugega kot laži in prevare".

Ameriški predsednik je v odzivu na Netanjahujeve navedbe sporazum znova označil za "grozljivega". "V sedmih letih bo sporazum potekel in Iran bo lahko nadaljeval s svojim jedrskim programom," je povedal po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.

Novi ameriški zunanji minister Mike Pompeo, ki je do preteklega tedna vodil ameriško obveščevalno službo Cia, je dejal, da so dokumenti "pristni". Ob vrnitvi s srečanja z izraelskim premierjem je povedal, da je za ZDA veliko informacij v teh dokumentih novih.

Visoka zunanjepolitična predstavnica Evropske unije Federica Mogherini je ob tem poudarila, da Netanjahu "ni postavil pod vprašaj iranskega spoštovanja jedrskega sporazuma".

Po njenih besedah je pomembno predvsem, da Mednarodna agencija za jedrsko energijo (IAEA) oceni, ali se Teheran drži sporazuma. "IAEA je namreč edina nepristranska mednarodna organizacija, ki je zadolžena za nadzor spoštovanja iranskih zavez," je povedala. IAEA je objavila že deset poročil, ki dokazujejo, da Iran ne krši sporazuma, je poudarila po navedbah nemške tiskovne agencije dpa.

Nemška vlada pa je bila v prvih komentarjih zadržana. "Informacije izraelske strani bomo podrobno analizirali in ocenili," so sporočili in poudarili pomen neodvisnega nadzora, ki ga izvaja IAEA.

Tudi Pariz je napovedal, da bo preučil dokumente. "Podrobnosti, ki jih je predstavil Izrael, samo še krepijo primernost sporazuma, ki trajno prepoveduje vse aktivnosti, povezane z razvojem jedrskega programa," so poudarili na francoskem zunanjem ministrstvu.

Da razkritja krepijo pomen nadzora nad teheranskimi jedrskimi ambicijami, je poudaril tudi britanski zunanji minister Boris Johnson. "Dejstvo, da je Iran do leta 2003 razvijal skrivni jedrski program, kaže, zakaj potrebujemo potrebujemo nadzor, ki ga določa sporazum," je povedal. Prav ta določila po Johnsonovih besedah Iranu tudi otežujejo, da bi znova začel kakšne podobne raziskave.

IAEA je medtem sporočila, da ni nobenih "kredibilnih dokazov o iranskih aktivnostih, povezanih z razvojem jedrskega programa po letu 2009".

Tudi nekdanji vodja izraelske komisije za jedrsko energijo Uzi Ejlam je dejal, da je "vse, kar je Netanjahu povedal v predstavitvi, zgodovina, in ne predstavlja kakršnihkoli dokazov, da Iran ne spoštuje dogovora".

Predsednik izraelske vlade je sicer napovedal, da bo v ponedeljek predstavljene podatke posredoval ZDA, Nemčiji, Franciji in tudi IAEA.

Izraelski parlament je medtem danes sprejel posebno določilo, ki premierju omogoča, da skupaj z obrambnim ministrom napove vojno ali odredi veliko vojaško operacijo. Doslej je morala to potrditi celotna vlada.