Revija Reporter
Svet

Kazni hrvaškim medijem zaradi objave sovražnih izjav Mamića in Tomašićeve

STA

21. mar. 2013 8:52 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Hrvaški svet za elektronske medije je zagrebško lokalno televizijo Z1 in zagrebški radio Soundset Plavi ovadil zaradi prekrška ob objavi nesprejemljivih izjav izvršnega predsednika nogometnega moštva Dinamo Zdravka Mamića. Državni televiziji HTV pa je zaradi podobne izjave saborske poslanke Ruže Tomašić izrekel javni opomin.

Svet je ocenil, da so trije mediji prekršili Zakon o elektronskih medijih, ker so v svojih programih prispevali k spodbujanju in širjenju sovraštva ali diskriminacije na podlagi nacionalnosti ter žalili dostojanstvo človeka.

Mamić je na Z1 in na omenjenem radiu prejšnji teden spodbujal nacionalistično sovraštvo do ministra za znanost, izobraževanje in šport Željka Jovanovića. Obenem je izrazil nestrpnost do vseh ljudi srbske narodnosti.

Mamića so v petek zaradi teh izjav prijeli in ga ovadili. Čeprav je tožilstvo zahtevalo pripor, je sodišče Mamića izpustilo in se bo branil s prostosti. Kasneje se je v srbskih medijih opravičil srbskemu narodu, ne pa tudi ministru Jovanoviću. Ta je napovedal zasebno tožbo proti Mamiću.

Predsednica in edina poslanka Hrvaške stranke prava Ante Starčević (HSP AS) Tomašićeva pa je prejšnjo soboto v tretjem Dnevniku na HTV obtožila predsednika Samostojne demokratske srbske stranke (SDSS) Vojislava Stanimirovića, da je "bil s četniki" in da je "s prstom kazal na ljudi" za množični umor na vukovarski Ovčari. Po njenih besedah je Hrvaška samo za Hrvate, medtem ko naj jo ostali, ki ne čutijo, da je Hrvaška njihova domovina, zapustijo.

HTV je po tem dogodku zamenjala voditeljico sporne oddaje Katjo Kušec ter urednika Ružico Renić in Denisa Latina. Ostala dva medija nista objavila, ali so ukrepali proti novinarjem in urednikom zaradi spornih pogovorov z Mamićem.

Zakon o elektronskih medijih določa denarne kazni za spodbujanje in širjenje sovraštva, diskriminacije, antisemitizma, ksenofobije in rasizma. Lastnike medijev lahko kaznujejo s kaznijo od 100.000 do milijona kun (od 13.350 do 133.500 evrov), za odgovorne osebe v upravi medijev pa od 10.000 do 50.000 kun (od 1335 do 6675 evrov).