Ameriška podjetja pozdravljajo predlog zakona obeh glavnih strank, ki se imenuje "USA Freedom Act" in med drugim prepoveduje žetje milijonov telefonskih in drugih komunikacij s strani NSA ter uvaja nekaj več nadzora nad agencijo in posebnim sodiščem Fisa, ki agenciji potrjuje prisluškovalne naloge.
Omenjena podjetja še vedno želijo, da jim vlada dovoli objavo informacij o njihovem dosedanjem sodelovanju z NSA. Trdijo, da so informacije, ki so prišle v javnost preko nekdanjega analitika NSA Edwarda Snowdna zavajajoče. Zanikajo, da bi NSA kadarkoli dala dostop do svojih strežnikov, in trdijo, da so posredovala le podatke v skladu s sodnimi nalogi.
Pismo je objavljeno le dan potem, ko je prišla v javnost informacija, da je NSA brez nalogov kradla podatke med podatkovnimi centri podjetij, kot je Google, neposredno z optičnih kablov, ki jih povezujejo. NSA novico, objavljeno v Washington Postu s pomočjo Snowdna, zanika. Washington Post poroča, da je NSA skupaj z britansko agencijo GCHQ pobirala podatke v okviru programa imenovanega "MUSCULAR".
Nemčija in Brazilija, ki sta med žrtvami ameriških prisluškovanj, pa sta včeraj uresničili napoved in v proceduro vložili predlog resolucije za zaščito pravice do zasebnosti v skladu z Univerzalno deklaracijo o človekovih pravicah.
Predlog resolucije, vložen v odboru za človekove pravice ZN, potrjuje pravico do zasebnosti proti samovoljnim in nezakonitim posegom vanjo. Resolucija posebej poudarja, da to velja tudi za spletne komunikacije.
V primeru potrditve resolucije pravih posledic za NSA in druge obveščevalne agencije po svetu, ki sodelujejo z njo, ne bo. Vendar pa bo jasno potrjeno, da izgovori Američanov o tem, da je vohunjenje nekaj normalnega, kar delajo vsi po svetu, s stališča mednarodnega prava več ne držijo vode.
Google, Apple, Microsoft in drugi velikani pozivajo kongres, naj obrzda NSA
2. nov. 2013 6:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017
Šest velikih spletnih in tehnoloških podjetij - Google, Apple, Microsoft, Facebook, Yahoo in AOL - je senatnemu odboru za pravosodje poslalo pismo s prošnjo, naj kongres obrzda Agencijo za nacionalno varnost (NSA) in poskrbi za večjo zaščito zasebnosti. Brazilija in Nemčija pa sta v ZN vložili predlog resolucije za zaščito vsega sveta pred NSA.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke