pirc musar bql Svet24.si

Tako je predsednica Pirc Musar zapela na koncertu ...

asfinag Svet24.si

Z avtoceste rešili izgubljeno mamo raco in devet ...

matjaz kovacic bobo Necenzurirano

Ne Ljubljana. Da je Maribor izgubil banko, so ...

koscek erika Reporter.si

Poslovne skrivnosti partnerja Erike Žnidaršič: ...

roglic Ekipa24.si

Zdaj je znano, kje bo Primož Roglič koval formo ...

Sašo Miljuševič Njena.si

Kaj se danes dogaja s prvim zmagovalcem ...

irving-doncic Ekipa24.si

'Moj brat!' Kakšne besede Kyrieja Irvinga o Luki ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Svet

Ameriško sodišče: Sporni program NSA Prizma se lahko nadaljuje

Deli na:
Ameriško sodišče: Sporni program NSA Prizma se lahko nadaljuje

Foto: Reuters

Ameriško tajno sodišče za nadzor nad tujimi obveščevalci (Fisa) je agenciji za nacionalno varnost (NSA) rutinsko podaljšalo dovoljenje za zbiranje, hrambo in prečesavanje na milijone podatkov o telefonskih pogovorih Američanov. Javnost je o obstoju programa Prizma seznanil nekdanji analitik NSA Edward Snowden.

Tiskovni predstavnik direktorja za obveščevalne dejavnosti ZDA Shawn Turner je v petek sporočil, da Fisa rutinsko daje zeleno luč za omenjeni program vse od leta 2006. Doslej ga je odobrila že 36-krat. Fiso so ustanovili za lov na tuje, predvsem sovjetske vohune, danes pa večinoma potrjuje želje obveščevalne skupnosti za preiskave proti terorizmu. Sodišče sestavlja 15 članov, katerih identiteta širši javnosti ni znana.

Zadnja zelena luč sodišča Fisa je prišla po dveh nasprotujočih si sodnih odločitvah glede ustavnosti programa in potem, ko je poseben odbor predsedniku ZDA Baracku Obami priporočil nekatere spremembe v načinu delovanja obveščevalnih agencij. Med priporočili je, da NSA odvzamejo nadzor nad shranjenimi telefonskimi podatki in zahtevajo poseben sodni nalog za preverjanje vsakega sumljivega posebej.

Ameriški zvezni sodnik Richard Leon je decembra v Washingtonu ugotovil, da je omenjeni program neustaven, vendar pa ni prepovedal njegovega izvajanja do konca pritožbenega postopka. Vladni odvetniki so se na njegovo odločitev pritožili v petek. Tožniki sicer zahtevajo, naj gre primer naravnost na vrhovno sodišče, še posebej zaradi tega, ker je newyorški sodnik za Leonom program razglasil za ustavnega.