državna meja Svet24.si

Italija bi prekinila schengenski sporazum s ...

jesenice alge Svet24.si

Madež na Savi Dolinki je naraven pojav

1695633573-dsc09685-1695633263267 Necenzurirano

Predsednico republike zapušča ključni sodelavec

koscek erika Reporter.si

Poslovne skrivnosti partnerja Erike Žnidaršič: ...

kidd doncic Ekipa24.si

Kakšno je najnovejše zdravstveno stanje Luke ...

Barron pred nekaj meseci .. Odkrito.si

Barron Trump - Za to je zaslužna slovenska kri!

sveca Ekipa24.si

V hudi prometni nesreči na primorski avtocesti ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Svet

NSA: Evropski obveščevalci so ZDA predajali sporne podatke

Deli na:
NSA: Evropski obveščevalci so ZDA predajali sporne podatke

Foto: Reuters

Evropske obveščevalne službe so zbirale podatke o telefonskih komunikacijah svojih državljanov in jih nato posredovale ameriški Nacionalni varnostni agenciji (NSA). Poročanja evropskih medijev, da je NSA sama izvajala nadzor nad temi komunikacijami, so "povsem napačna", je včeraj na zaslišanju v kongresu dejal direktor NSA Keith Alexander.

"Da bom povsem jasen, mi nismo zbirali teh podatkov pri evropskih državljanih," je Alexander dejal pred komisijo ameriškega predstavniškega doma za obveščevalne dejavnosti.

Ob tem je kot povsem napačno označil poročanje francoskega časnika Le Monde in španskega El Mundo na podlagi dokumentov žvižgača Edwarda Snowdna, da je NSA konec minulega in v začetku tega leta v samo mesecu dni v Franciji prestregla 70 milijonov telefonskih klicev in 60 milijonov v Španiji. Italijanski dnevnik L'Espresso je medtem poročal, da so za Italijani vohunile ameriške in britanske obveščevalne službe.

Alexander je dejal, da tako novinarji omenjenih medijev kot tudi "oseba, ki je ukradla zaupne podatke", niso razumeli, kar so dejansko imeli pred sabo.



Poudaril je tudi, da tarče prisluškovanja niso bili državljani Francije in Španije. "Šlo je za zbiranje podatkov v državah, kjer Nato sodeluje v vojnih operacijah, kot je Afganistan," je dejal. Potrdil je še, da NSA svoje obveščevalne podatke prav tako deli z "evropskimi zaveznicami", tako kot one z njo.

Alexander je s tem potrdil včerajšnje poročanje Wall Street Journala, kateremu je neimenovani ameriški visoki uradnik povedal, da so elektronsko vohunjenje nad telefonskimi komunikacijami več deset milijonov Francozov in Špancev izvajale domače obveščevalne službe, ki so nato podatke predale ameriškim kolegom.

Ta neimenovani vir je tudi povedal, da so bili dokumenti, s katerimi je postregel Snowden, napačno razumljeni in da v resnici razkrivajo, da so podatke o telefonskih klicih najprej zbirali francoski in španski obveščevalci, nato pa so jih delili z ameriškimi kolegi.