Revija Reporter
Svet

Danska Trumpu ne da Grenlandije

STA

21. jan. 2025 17:33 Osveženo: 17:36 / 21. 1. 2025

Deli na:

Premier Grenlandije Mute Egede z dansko premierko Mette Frederiksen.

Profimedia

Danski zunanji minister Lars Lokke Rasmussen je danes sporočil, da Grenlandija ni na voljo in tako ponovno zavrnil izjave novega ameriškega predsednika Donalda Trumpa o prevzemu arktičnega ozemlja. Slednji med ponedeljkovo inavguracijo ni omenjal Grenlandije, je pa v kasnejšem pogovoru z novinarji ponovil, da jo ZDA potrebujejo zaradi varnosti.

Minister Lokke Rasmussen je dan po Trumpovi inavguraciji zavrnil oblikovanje svetovnega reda, "v katerem si lahko države, če so dovolj velike, ne glede na to, kako se imenujejo, kar same postrežejo" s tujim ozemljem.

Trump v ponedeljek ob prisegi sicer ni omenjal Grenlandije, je pa pozneje med odgovarjanjem na novinarska vprašanja dejal, da jo ZDA potrebujejo zaradi "mednarodne varnosti". Ob tem je dodal, da Dansko skrb za to avtonomno ozemlje stane veliko denarja, zato meni, da bi Koebenhavn pristal na predajo.

Lokke Rasmussen je dejal še, da ga Trumpove izjave ne napeljujejo k razglasitvi krize.

Voditelji več danskih političnih strank so se po poročanju francoske tiskovne agencije AFP danes zbrali na brifingu na to temo pri premierki Mette Frederiksen. Iz dela opozicije je slišati opozorila, da so pred Dansko štiri težka leta.

Frederiksen je že večkrat poudarila, da Grenlandija ni naprodaj in da morajo o prihodnosti otoka odločiti njegovi prebivalci. Na otoku deluje sicer močno gibanje za neodvisnost, h kateremu spada tudi tamkajšnji predsednik vlade Mute Egede.

Egede je na današnji novinarski konferenci zavrnil Trumpove pobude, rekoč da nočejo biti niti Američani niti Danci. "O prihodnosti Grenlandije bodo odločali Grenlandci," je zatrdil.

Trump je že leta 2019 med svojim prvim predsedniškim mandatom izrazil interes za nakup tega avtonomnega ozemlja. Pri tem je govoril o morebitnem "velikem nepremičninskem poslu", ki bi bil strateško zanimiv.

Grenlandija je avtonomno dansko ozemlje med Atlantskim in Arktičnim oceanom. Ima lasten parlament in približno 55.000 prebivalcev, ki so večinoma Inuiti. Zunanje odnose vodi Koebenhavn, gospodarstvo pa je v veliki meri odvisno od danskih subvencij.

Veliko večino površine otoka, ki je bogat z naravnimi viri, vključno z nafto, zemeljskim plinom, zlatom, diamanti, uranom in cinkom, prekriva led. Njeni naravni viri še posebej mikajo ZDA, Kitajsko in Rusijo. Ameriška vojska ima tam že vojaško oporišče.