Revija Reporter
Svet

Charles Michel prejel Janševo pismo, a ga za zdaj ne komentira

STA

18. nov. 2020 10:18 Osveženo: 11:01 / 18. 11. 2020

Deli na:

Janez Janša in predsednik Evropskega sveta Charles Michel

Reuters

Predsednik Evropskega sveta Charles Michel je po navedbah virov pri EU prejel pismo slovenskega premierja Janeza Janše o vladavini prava in pogajanjih o svežnju za spoprijem Evrope s pandemijo novega koronavirusa, ki pa ga za zdaj ne komentira. O večletnem proračunu unije bodo sicer v četrtek razpravljali voditelji EU, so potrdili viri.

Voditelji članic EU bodo v četrtek na virtualnem zasedanju razpravljali tudi o večletnem proračunu unije, predsednik Evropskega sveta ostaja v stiku z vsemi partnerji, drugih komentarjev pa za zdaj ni, so viri pri EU odgovorili na vprašanje, kakšen je Michelov odziv na Janševo pismo.

Janša se v pismu, naslovljenem na voditelje članic in institucij EU, zavzema za vrnitev k dogovoru julijskega vrha EU o finančnem okviru za spopad z epidemijo, ki ga zdaj po njegovem mnenju spodkopava nedavni dogovor med Svetom EU in Evropskim parlamentom o pogojevanju koriščenja sredstev s spoštovanjem vladavine prava.

"Dilema, ki je pred nami, je zelo preprosta. Spoštovanje dogovora z julijskega vrha je odgovoren pristop k dobri prihodnosti EU. Nespoštovanje pa je ravno nasprotno," je poudaril.

"Danes številni mediji in nekatere politične skupne v Evropskem parlamentu odkrito grozijo z uporabo instrumenta, napačno poimenovanega 'vladavina prava', da bi z večinskim glasovanjem disciplinirali posamezne države članice," je opozoril slovenski premier v pismu.

"Tisti med nami, ki smo del življenja prebili pod totalitarnimi režimi, vemo, da se odstopanje od realnosti začne, ko procesi ali ustanove dobijo imena, ki pomenijo ravno obratno od njihovega bistva," je še dodal.

V skoraj štiri strani dolgem pismu je omenil tudi, da smo bili leta 2014 v Sloveniji "priča ukradenim volitvam s pomočjo drastične zlorabe državnih ustanov", nobena od institucij EU pa se takrat ni odzvala niti z enim samim opozorilom.

Zapisal je še, da vladavina prava po definiciji pomeni, da o sporih odloča neodvisno sodišče in ne politična večina ali katera koli druga institucija. "Če politično telo svojo odločitev imenuje vladavina prava, naredi že prvi korak stran od realnosti," je ocenil.

Pismo je končal z opozorilom, da bodo prihodnji dnevi ključni za dosego pravičnega in uravnoteženega dogovora, ki bo temeljil na julijskem dogovoru voditeljev unije. "Samo s hitrim končanjem tistega, kar smo začeli julija, bomo lahko izpolnili visoka pričakovanja ter tlakovali pot k močnejši Evropi v obdobju po pandemiji," je izpostavil.