Sodišče je v obrazložitvi pojasnilo, da lahko teoretično podlago za morebitno izročitev predstavlja zloraba javnih sredstev v povezavi s pripravo referenduma o neodvisnosti Katalonije. Izpostavilo pa, da mora Španija v prihodnjih dneh in tednih "razjasniti dodatna dejstva" in da morajo biti zbrane dodane informacije glede teh obtožb, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Na podlagi obtožb upora pa ga Španiji ne morejo izročiti, saj upor v nemški zakonodaji ni opredeljen kot kaznivo dejanje. Ni ga niti mogoče enačiti z izdajo v nemški zakonodaji, kot je trdilo tožilstvo, so poudarili sodniki v odločitvi.
V udarcu za Madrid so tako presodili, da bi bila izročitev Puigdemonta Španiji "na podlagi obtožb upora nezakonita", saj Puigdemont osebno ni bil vpleten v nasilje med referendumom o neodvisnosti Katalonije oktobra lani.
To pomeni, da če bi Puigdemonta izročili Španiji na podlagi obtožb o zlorabi javnih sredstev, da ga v Španiji ne bi mogli preganjati zaradi bolj resne obtožbe upora, izpostavlja AFP.
Ker obtožbe zlorabe sredstev ne zadostujejo za podaljšanje pripora, so sodniki danes še odločili, da lahko Puigdemont ob plačilu varščine v višini 75.000 evrov in izpolnitvi drugih pogojev pogojno zapusti pripor, poročajo tuje tiskovne agencije.
Regionalni časnik Neue Osnabruecker Zeitung je poročal, da se bo - medtem ko bo čakal na odločitev sodišča glede španske zahteve za izročitev - moral policiji javljati enkrat tedensko in da brez soglasja tožilstva ne bo smel zapustiti Nemčije.
Njegov odvetnik Till Dunckel, ki je že pozdravil odločitev sodišča, je ob tem povedal, da še ni jasno, kdaj bo nekdanji katalonski predsednik dejansko odšel na prostost. Trudili se bodo čim prej izpolniti pogoje, a ga verjetno danes še ne bodo izpustili, je dodal. Pozdravil je odločitev sodnikov o nesprejemljivosti obtožbe upora.
Nek zaposleni v zaporu v Neumuensterju, kjer je zaprt Puigdemont, je novinarjem pred zaporom povedal, da bi ga morda lahko izpustili v petek dopoldne.
Puigdemont je medtem na Twitterju že zapisal"Se vidimo jutri. Vsem hvala!".
Predsednik katalonskega parlamenta Roger Torrent je odločitev nemškega sodišča pozdravil kot "zelo dobro novico". V zapisu na Twitterju je poudaril, da so vedno trdili, da niso nasilni. "Obtožba o uporu je povsem nična. Ta politični pregon se mora končati, saj ga žene povsem napačna naracija," je dejal po poročanju britanskega BBC.
Španska vlada je sporočila, da bo spoštovala odločitev nemškega sodišča ter poudarila, da nikoli ne komentira odločitev sodišč, še posebej, ko gre za sodišča v tujini. Odločitve sodišč "vlada vedno spoštuje, če so ji všeč ali ne," je dejala tiskovna predstavnica vlade.
Nekdanjega katalonskega predsednika so 25. marca na podlagi evropskega pripornega naloga, ki ga je izdala Španija, priprli v Nemčiji, ko se je iz Finske vračal v Belgijo, kamor se je zatekel lani po razglasitvi neodvisnosti Katalonije.
Špansko vrhovno sodišče je evropski priporni nalog za Puigdemonta in več drugih nekdanjih ministrov njegove vlade izdalo 23. marca, in sicer na podlagi obtožb upora in zlorabe javnih sredstev v povezavi z referendumom in siceršnjimi prizadevanji za neodvisnost Katalonije.
Carles Puigdemont pogojno izpuščen iz nemškega pripora
5. apr. 2018 23:15 Osveženo: 23:18 / 05. 4. 2018
Sodišče v nemški zvezni deželi Schleswig-Holstein je danes odločilo, da lahko nekdanji katalonski predsednik Carles Puigdemont na podlagi plačila varščine pogojno zapusti pripor. Odločilo je še, da ga lahko morda Španiji izročijo na podlagi obtožb zlorabe javnih sredstev, zavrnilo pa je izročitev na podlagi obtožb upora.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke