Revija Reporter
Svet

Sodišče EU: Grčija z zahtevano minimalno višino diskriminira ženske, ki želijo postati policistke

STA

19. okt. 2017 6:00 Osveženo: 7:53 / 19. 10. 2017

Deli na:

Ureditev, ki določa minimalno telesno višino ne glede na spol kot merilo za vpis na policijsko akademijo, lahko pomeni nezakonito diskriminacijo žensk, je odločilo Sodišče EU.

Tako je razsodilo v primeru grške policistke, ki se leta 2007 ni mogla vpisati na policijsko akademijo, ker je bil pogoj za vpis telesna višina 170 centimetrov.

Sodišče v Luxemborgu je ugotovilo, da določitev enake minimalne telesne višine za vse kandidate - tako moškega kot ženskega spola - pomeni posredno diskriminacijo, ker postavlja v slabši položaj veliko več žensk kot moških.

Čeprav lahko opravljanje nekaterih nalog policije zahteva uporabo fizične moči in s tem posebno fizično sposobnost, pa za druge naloge, kot na primer pomoč državljanom ali urejanje prometa, očitno ni potreben velik fizični napor, je poudarilo sodišče.

Dodalo je, da tudi če bi bila za vse naloge, ki jih opravlja grška policija, potrebna posebna fizična sposobnost, ni nujno, da bi bila ta sposobnost nujno vezana na minimalno telesno višino.

V Grčiji je po poročanju tujih tiskovnih agencij med policisti 13 odstotkov policistk. V Sloveniji jih je bilo decembra 2015 po podatkih statističnega urada 16,8 odstotka.

V Franciji so pravilo o najmanjši višini 160 centimetrov ukinili leta 2010. V tej državi je 18 odstotkov policistk.

V Angliji in Walesu je v policijskih silah 29 odstotkov žensk. Določilo o najmanjši dovoljeni višini za policiste so tam odpravili pred 27 leti.