Revija Reporter
Svet

Britanski vohuni se branijo: Vohunili smo v dobro demokracije

STA

8. nov. 2013 6:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Britanci so včeraj lahko prek televizijskih ekranov spremljali zagovor vodij britanskih obveščevalnih služb pred pristojno parlamentarno komisijo. Direktorji obveščevalnih agencij so sicer opozorili, da si sovražniki zaradi razkritij britanskega in ameriškega prisluškovanja "manejo roke" ter da teroristi že spreminjajo načine komuniciranja.

Svoje agencije so v parlamentarnem odboru za obveščevalne službe in varnost zagovarjali šefa obveščevalnih agencij MI6 in MI5 ter direktor agencije za elektronsko prisluškovanje GCHQ. Zaslišanje je potekalo pod zelo strogimi varnostnimi ukrepi, posnetek pa je bil predvajan z dvominutnim zamikom, da bi preprečili morebitna razkritja, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Vodja MI6 John Sawers je poudaril, da so razkritja ameriškega žvižgača Edwarda Snowdna o ameriškem in britanskem nadzoru darilo teroristični mreži Al Kaida in drugim teroristom. "Snowdnova razkritja so bila zelo škodljiva, ogrožajo naše operacije. Naši nasprotniki si manejo roke," je Sawers dejal članom odbora.

Direktor GCHQ Iain Lobban je dodal, da so zaradi razkritij "teroristične skupine" na Bližnjem vzhodu, v Afganistanu in drugod spremenile svoje načine komunikacije. Kot je poudaril, so zabeležili razprave terorističnih skupin; tudi "bližje domu", o metodah komunikacij, ki jih sedaj smatrajo za ranljive.

Šefi obveščevalnih služb so vztrajali tudi, da se zelo trudijo uravnotežiti nacionalno varnost s pravico državljanov do zasebnosti. "Ne preživljamo časa ob poslušanju telefonskih klicev ali prebiranju elektronskih pisem večine. To ne bi bilo sorazmerno in ne zakonito. Tega ne počnemo," je poudaril Lobban.

Generalni direktor MI5 Andrew Parker je podobno vztrajal, da je delo obveščevalnih agencij "sorazmeren" odgovor na teroristične grožnje, s katerimi se spopada Velika Britanija. Dodal je, da so od leta 2005 prestregli 34 terorističnih zarot, od tega eno ali dve, ki bi lahko vodili do številnih žrtev, poroča britanski BBC.

Glede pogleda, da aktivnosti obveščevalcev ogrožajo svobodo in demokracijo, pa je Parker dejal, da "seveda mi verjamemo prav nasprotno".

Sawers je odločno zanikal tudi, da bi britanski agenti uporabljali mučenje kot sredstvo za zaščito nacionalne varnosti. "Absolutno delamo znotraj pravnih okvirov," je zagotovil. "Ali bi se spustili v situacijo, za katero bi vedeli, da vodi do zlorabe ali mučenja posameznika, da bi prejeli informacije o teroristični grožnji? Odgovor je absolutno ne," je dejal prvi mož MI6.

Po besedah Sawersa je sicer Al Kaida s svojimi številnimi vejami največja grožnja britanski varnosti. "Obstajajo pa tudi države, ki nam skušajo škodovati, s kibernetičnimi napadi, s pridobivanjem jedrskega orožja ali spodbujanjem nestabilnosti v nam pomembnih delih sveta," je dodal.

Šefov britanskih obveščevalnih služb sicer doslej še nikoli ni bilo mogoče videti v javnem nastopu na tak način, poroča AFP. Doslej je trojica o delu svojih agencij poročala v tajnosti, kar naj bi bilo v skladu z naravo njihovega dela.

Velika Britanija se je znašla na tnalu po poročanju nemških medijev, da ima vohunsko gnezdo na strehi veleposlaništva v Berlinu. Nemčija je zaradi tega med drugim na pogovor poklicala britanskega veleposlanika. Britanci naj bi tesno sodelovali z ZDA tudi pri prisluškovanju v drugih državah.