Revija Reporter
Svet

Britanska policija brani pridržanje partnerja Guardianovega novinarja

STA

20. avg. 2013 12:47 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Britanska policija je pridržanje partnerja novinarja, povezanega z ameriškim žvižgačem Edwardom Snowdnom, danes označila za "pravno in proceduralno ustrezno". Ob tem so zanikali očitke, da pridržanemu niso omogočili stika z odvetnikom. Britanski časnik The Guardian pa trdi, da ga je britanska vlada prisilila v uničenje pridobljenih podatkov.

Na londonskem letališču Heathrow so britanski policisti v nedeljo skoraj devet ur zadrževali partnerja novinarja Glenna Greenwalda, ki je Snowdnu pomagal svetu razkriti podrobnosti spornih nadzornih programov ameriške Agencije za nacionalno varnost (NSA). Policisti so Davidu Mirandi tudi zaplenili več elektronskih naprav.

Po navedbah Scotland Yarda je bila preiskava 28-letnika, ki so jo izvedli v skladu z zakonom o terorizmu iz leta 2000, stvar zelo podrobnega procesa odločanja. Policisti so storili vse, da bi bila preiskava tako v mejah nujnega kot tudi sorazmerna. "Naša ocena je, da je bila uporaba pooblastil v tem primeru zakonsko in proceduralno ustrezna," so pojasnili po poročanju nemške tiskovne agencije dpa.

Miranda je po pridržanju povedal, da so ga spraševali o celotnem njegovem življenju, vzeli so mu računalnik in mu niso omogočili stika z odvetnikom. Slednje je Scotland Yard zanikal. "V nasprotju z nekaterimi poročili je bilo moškemu ponujeno pravno zastopanje," so poudarili.

Odvetniki Mirande so po poročanju Guardiana zaradi pridržanja sicer zagrozili s pravnimi ukrepi. Zahtevajo tudi vračilo zaplenjenih predmetov.

Bela hiša je sicer priznala, da so bile ZDA o načrtovanem pridržanju Mirande obveščene vnaprej. Je pa tiskovni predstavnik Josh Earnest zagotovil, da ZDA niso zahtevale pridržanja.

Tiskovni predstavnik britanskega premiera Davida Camerona pa je dejal, da britanska vlada sprejema "vse potrebne ukrepe za zaščito javnosti pred posamezniki, ki predstavljajo grožnjo nacionalni varnosti". O tem, kdaj naj uporabi svoja pooblastila, pa odloča policija, je dodal.

Britansko notranje ministrstvo je medtem pojasnilo, da je policija iskala "ukradene informacije", poroča francoska tiskovna agencija AFP. "Če policija verjame, da ima posameznik v lasti zelo občutljive ukradene informacije, ki bi pomagale terorizmu, morajo ukrepati in zakon jim zagotavlja okvir za to," je pojasnila tiskovna predstavnica ministrstva, ki sicer Mirande poimensko ni omenjala.

Brazilija je pridržanje svojega državljana označila za popolnoma neupravičeno. Napovedala je, da bo od Londona zahtevala pojasnila o incidentu.

Danes pa so se oglasili tudi v časniku The Guardian, za katerega dela Greenwald. Razkrili so, da jih je britanska vlada prisilila v uničenje podatkov, ki jim jih je zagotovil Snowden, sicer bi jih sodno preganjali.

Urednik Guardiana Alan Rusbridger je v današnji izdaji časnika zapisal, da je v stik z njim pred dvema mesecema stopil "zelo visoki vladni uradnik", ki je trdil, da zastopa mnenje britanskega premiera. Klic je vodil do dveh srečanj, na katerih je neimenovani uradnik "zahteval povrnitev ali uničenje vsega materiala", ki so ga novinarji časnika takrat preučevali.

Ravno v tistem času je bil časnik sredi objav razkritij o programih množičnega nadzora ameriške agencije za nacionalno varnost (NSA) in britanske prisluškovalne agencije GCHQ. Rusbridger trdi, da ga je poklical nekdo, ki zaseda visok položaj v vladi, in dejal: "Dovolj je bilo zabave. Sedaj želimo stvari nazaj."

Sledilo je še več skrivnih sestankov in zahteve so bile vedno enake. Vladni uradniki naj bi trdili, da je Guardianu že uspelo sprožiti razpravo o spornih praksah, zato nove objave niso potrebne in bi morali vse dokumente uničiti. Če časnik dokumentov ne bi predal ali uničil sam, pa je vlada grozila, da jih bo pridobila po sodni poti.

Tako je prišlo do "enega najbolj bizarnih trenutkov v dolgi zgodovini Guardiana," navaja urednik. Dva varnostna strokovnjaka GCHQ sta namreč v kleti časnika nadzorovala uničenje trdih diskov, dokler se nista prepričala, da iz njih ni mogoče več pridobiti kakršnih koli uporabnih podatkov.

Rusbridger sicer ni pojasnil, zakaj je z razkritjem uničenja čakal cel mesec dni. Po poročanju dpa pa naj bi Snowden napravil več kopij materiala, zato ta najverjetneje ni v celoti uničen.