benifer Svet24.si

Zvezdniški par "Bennifer" tik pred razhodom

kača-na-policijski-postaji Svet24.si

Kača s policijske postaje Koper

5081484663803_org_27a69d764a0b1739_1648464638000 Necenzurirano

Kaj druži železnice, podjetnika iz Rovt in ...

1696960818-172a6788-1696960549922 Reporter.si

Teorije zarote: bo Anžetu Logarju uspelo prevzeti...

Komplet za trening Ekipa24.si

Šik po francosko s slovensko noto

kmetijaa11 Njena.si

Kmetija: Novi tekmovalci vas bodo prikovali pred ...

luka doncic pljunil Ekipa24.si

Kaj? Luka Dončić je v neposrednem prenosu med ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Svet

Bivši predsednik Poljske je javno priznal obstoj tajnega zapora Cie

Deli na:
Bivši predsednik Poljske je javno priznal obstoj tajnega zapora Cie

Foto: Reuters

Bivši predsednik Poljske Aleksander Kwasniewski je včeraj prvič javno priznal, da je njegova država ameriškim obveščevalcem po terorističnih napadih v ZDA 11. septembra 2011 dala na razpolago nekdanje vojaško oporišče, kjer so zasliševali teroristične osumljence. Gre za prvo takšno priznanje katerega od tedanjih najvišjih predstavnikov Poljske.

"Ameriška stran se je obrnila na Poljsko, da bi ji našli miren kraj, kjer bi pridobivali informacije," je po torkovi odmevni objavi poročila ameriškega senata o mučenju terorističnih osumljencev med zasliševanji včeraj povedal Kwasniewski. Na razpolago so jim nato dali nekdanje oporišče Stare Kejkuty v Mazuriji, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Kot je sicer v pogovoru za radio TOK FM zatrdil Kwasniewski, ki je bil na položaju predsednika v desetletju 1995-2005, so od Američanov zahtevali, da s terorističnimi osumljenci ravnajo kot z vojnimi ujetniki. "Američani tega niso podpisali, a so zagotovili, da vsebino (pisne zahteve Poljske) sprejemajo," je povedal.

Priznal je še, da so resda imeli določene pomisleke, a da si nikoli niso mislili, da bi lahko ZDA v takšni meri, kot se je kasneje izkazalo, kršile pravo. "Bilo je sodelovanje med varnostnimi službami, a nobene privolitve za mučenje," je poudaril.

Na tedanjega ameriškega predsednika ZDA Georgea Busha je sicer Kwasniewski po lastnih besedah pritiskal, naj tajni pripor Cie čim prej zapre, saj so bili na Poljskem zaskrbljeni zaradi obtožb o mučenju. Bush naj bi mu takrat zatrjeval, da so sporne metode izredno učinkovite in dajejo pomembne rezultate - kar pa je torkovo poročilo postavilo na laž.

Sporna zaslišanja so agenti ameriške Cie na Poljskem - pa tudi v nekaterih drugih državah, omenjajo se predvsem Litva, Romunija, Tajska in Afganistan - v okviru vojne proti terorizmu izvajali v letih 2002 in 2003. Sporna zato, ker so pri njih uporabljali izredno vprašljive "posebne zasliševalske metode", ki jih mnogi enačijo z mučenjem.



Najvišji predstavniki Poljske niso obstoja tajnega zapora nikoli javno potrdili, poljsko tožilstvo pa se s tem ukvarja že vse od leta 2008. Podobno je v Litvi. 88-letni Valdas Adamkus, ki je bil takrat predsednik Litve, je včeraj znova zatrdil, da o kakšnem tajnem zaporu Cie ne ve nič.

Podobno je tedanji premier Poljske Leszek Miller včeraj znova branil sodelovanje z ZDA in ni želel potrditi obstoja tajnega pripora. Kot je dejal, "mora o zadevah, ki se tičejo sodelovanja tajnih služb, molčati".

Poročilo ameriškega senata sicer ne omenja izrecno drugih držav. V delu, ki govori o mučenju Savdijca Abd al Rahima al Naširija v "modrem zaporu" in za katerega se ve, da se nanaša na Poljsko, govori o "državi X", pojasnjuje dpa.

Evropsko sodišče za človekove pravice v Strasbourgu je medtem že julija razsodilo, da je Poljska kršila evropsko konvencijo o varstvu človekovih pravic in temeljnih svoboščin s tem, ko je Cii dovolila, da je v okviru t. i. izrednih izročitev na svojem ozemlju nezakonito zadrževala in mučila teroristične osumljence.

Na sodišče sta se obrnila Palestinec Abu Zubajda, ki so ga Američani na skrivaj pridržali v Pakistanu, in al Naširi, ki so ga zajeli v Dubaju. Prvega so na Poljskem zadrževali devet, drugega pa šest mesecev. Oba sta nato pristala v ameriškem zaporu za teroristične osumljence Guantanamo na Kubi.