Revija Reporter
Svet

Bivši minister trdi, da ga je Trump preklinjal in ga nadrl ter obtožil, da ga sovraži

STA
307

29. jun. 2021 7:36 Osveženo: 7:38 / 29. 6. 2021

Deli na:

William Barr

Wikimedia

Potem, ko je nekdanji pravosodni minister ZDA Bill Barr za revijo The Atlantic ponovil, da so zgodbe o prevarah na lanskoletnih predsedniških volitvah povsem neutemeljene, ga je bivši predsednik Donald Trump ostro napadel in ga označil za razočaranje.

Barr je Trumpa reševal v času preiskave ruskega vpletanja v volitve, ko ga je razglasil za nedolžnega oviranja preiskave na podlagi sklepnega preiskovalnega poročila posebnega tožilca Roberta Muellerja, čeprav je Mueller trdil, da tega niso ugotovili, ampak je sankcioniranje predsednika prepustil ameriškemu kongresu.

Trump je po porazu na lanskoletnih predsedniških volitvah tudi od Barra zahteval, naj uvede preiskave volilnih prevar, ki jih ni bilo tudi po Barrovih ugotovitvah. Barr je za The Atlantic dejal, da res ni imel nobenega motiva, da zatre ali skrije informacije o prevarah, če bi se res zgodile.

Vodja senatnih republikancev Mitch McConnell je novembra Barra pozival, naj gre do Trumpa in mu pove, naj neha s trditvami o prevarah. Barr je potem decembra to storil in Trump tega ni dobro sprejel. Barr pravi, da je preklinjal in ga nadrl ter obtožil, da ga sovraži.

Barr je tik pred tem za ameriško tiskovno agencijo AP javno zatrdil, da ni nobenega dokaza o prevarah, ki bi lahko vplivale na izid volitev. Barr je Trumpu tudi povedal, da ne bo uspel s tožbami, še posebej ne s "takim cirkusom klovnov", kot je imenoval pravniško ekipo pod vodstvom Rudyja Giulianija. "Noben pravnik, ki kaj da nase, se temu ne bo približal," je Barr povedal Trumpu, ki naj bi se potem s tem presenetljivo strinjal.

Turmp si je v nedeljo zvečer spet privoščil napad na Barra zaradi njegovega pogovora za The Atlantic. Opredelil ga je kot "republikanca le po imenu", ki ni ustrezno preiskal obtožbe o volilnih prevarah. "Barr je bil razočaranje v vseh pogledih," je dejal Trump, ki se lahko zahvali le Barru, da v enem mandatu ni imel treh ustavnih obtožb namesto že tako rekordnih dveh.

Trump je v težavah zaradi poskusa vplivanja na državne uradnike Georgie, naj mu poraz proti demokratu Joeju Bidnu spremenijo v zmago. Pogovor z Barrom dokazuje, da se je Trump zavedal, da ni bilo volilnih prevar, kljub temu pa je kasneje pritiskal na republikance v Georgii.

"Želim le, da se najde 11.780 glasov," je dejal državnemu sekretarju Bradu Raffenspergerju v telefonskem klicu, zaradi katerega je tožilka okrožja Fulton (Atlanta) Fani Willis sklicala veliko poroto, ki bo odločala o morebitni kazenski ovadbi.

Nova knjiga novinarja Michaela Wolffa "Plaz: Zadnji dnevi Trumpovega predsednikovanja" trdi, da je bivši predsednik najprej izražal navdušenje nad podporniki, ki so zaradi trditev o volilnih prevarah 6. januarja napadli ameriški kongres, nato pa jih je pustil na cedilu, ko je ugotovil, da mu bo to dokončno omadeževalo dediščino. Napada ni nikoli prav obsodil, ker se je prepričal, da nima nič s tem.

"Kdo so ti ljudje? To deluje grozno. To niso naši ljudje, ti idioti v kostumih. Delujejo kot demokrati," naj bi Trump povedal sodelavcem v Beli hiši nekaj ur po začetku napada na kongres, ko so ga končno prepričali, da izražanje podpore dogajanju ni pametno.

Republikanci so uvodoma med napadom in takoj po napadu skupaj s svojimi mediji, kot je ameriška televizija Fox News, nekaj časa podžigali teorijo, da so formalno potrditev zmage demokrata Bidna v kongresu želeli ustaviti demokrati. Ta absurdna teorija se potem ni prijela in je utihnila.