reševalci gasilci avstrija Svet24.si

49-letnik na stopnišču napadel 50-letnico, jo ...

Dejan Süč Svet24.si

Poslanec Svobode se je zmotil, zato je bil sprejet...

Damjan Žugelj Necenzurirano

Slovenski Watergate: tožilstvo zahteva preiskavo ...

asta-vrecko Reporter.si

Blamaža: levičarka Asta Vrečko namesto ...

rudiger Ekipa24.si

Genialno! Rüdiger vratarju Reala pomagal pred ...

Saša Broz in hči Sara Zidarić Njena.si

Pravnukinja Josipa Broza Tita spremenila priimek

elsnik Ekipa24.si

Uh, kakšne besede! Kapetan Olimpije Elšnik po ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Svet

"Smeti", je palestinski predsednik opisal Trumpov mirovni načrt za Bližnji vzhod

Deli na:
"Smeti", je palestinski predsednik opisal Trumpov mirovni načrt za Bližnji vzhod

Netanjahu Trumpov načrt podpira. - Foto: Reuters

Palestinski predsednik Mahmud Abas je zavrnil mirovni načrt za Bližnji vzhod, ki ga je danes predstavil ameriški predsednik Donald Trump. Kot je dejal, ga bodo poslali na "smetišče zgodovine". Zavračajo ga tudi v Iranu, v Ankari so ga označili za "mrtvorojenega", v Moskvi pa so pozvali k neposrednim pogajanjem obeh strani.

Abas je načrt, ki ga je včeraj Trump v Washingtonu predstavil na skupni novinarski konferenci z izraelskim premierjem Benjaminom Netanjahujem, zavrnil v posebnem televizijskem nagovoru. Ponujeni načrt je označil za "udarec stoletja".

"Potem, ko smo slišali te smeti, pravimo še enkrat 'ne' temu 'dogovoru stoletja," je dejal palestinski predsednik Abas in napovedal, da se bo vloga palestinskih oblasti zdaj spremenila. Ni sicer pojasnil, kako, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Tudi v Palestinski osvobodilni organizaciji so se odzvali odklonilno do Trumpovega načrta. Poudarili so, da bi bilo treba najprej doseči, da bi Izrael spoštoval mednarodno pravo. V nasprotju s tem pa "načrt ZDA priznava nezakonito izraelsko kolonizacijo in priključevanje zasedenega ozemlja, ki pripada državi Palestini", so po poročanju francoske tiskovne agencije AFP sporočili iz te palestinske organizacije.

Medtem se je na Zahodnem bregu zbralo več sto palestinskih protestnikov. Po poročanju AFP je prišlo tudi do spopadov med protestniki in izraelsko vojsko, pri čemer je bilo najmanj 13 Palestincev ranjenih.

Nad Trumpovim načrtom so skeptični tudi drugod. V Iranu so ga ocenili celo kot "izdajo stoletja", ki ji je usojeno, da bo propadla.

Turško zunanje ministrstvo pa je ocenilo, da je načrt "mrtvorojen". "Cilj tega aneksacijskega načrta je uničenje rešitve dveh držav in izkoriščanje palestinskega ozemlja," so po poročanju AFP še sporočili iz Ankare, ki je sicer močan zaveznik Palestincev.

Še posebej so kritični glede načrta, da bi Jeruzalem ostal "nedeljena prestolnica" tako Izraela kot Palestine. V Ankari so zatrdili, da je Jeruzalem "rdeča črta". "Ne bomo dovolili nobene legitimizacije izraelske okupacije in preganjanja," je še sporočilo turško zunanje ministrstvo in zagotovilo, da bo podprlo le načrt, ki ga bodo podprli tudi Palestinci.

Netanjahu sicer namerava cilje Trumpovega načrta v sredo pojasniti ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu in pridobiti podporo, vendar so prvi odzivi iz Moskve previdni. Sicer se nočejo izrekati, ali je načrt dober ali ne, so pa pozvali Palestince in Izrael, naj se vrnejo za pogajalsko mizo in raje sami najdejo sprejemljiv kompromis, še poroča AFP.

"Pomembno je, da Palestinci in Arabci izrečejo svoje mnenje," je dejal namestnik ruskega zunanjega ministra Mihail Bogdanov in napovedal, da bodo pozorno preučili Trumpov načrt.

Jordanija je medtem opozorila Izrael, naj se vzdrži enostranskih dejanj, čeprav naj bi Trumpov načrt to dovoljeval. Zlasti naj se vzdrži "aneksacije palestinskih ozemelj in širitve judovskih naselbin", je sporočil jordanski zunanji minister Ajman al Safadu. Jordanija si želi "pravi, trajni in celovit mir", je še dodal minister.

Odzval se je tudi visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrel in dejal, da bodo načrt podrobno preučili. Vendar pa EU trdno podpira iskanje rešitve v obliki dveh držav, Izraela in Palestine, ki bi jo dosegli na pogajanjih.

Palestinska država s prestolnico v delu vzhodnega Jeruzalema

Ameriški predsednik Donald Trump je z izraelskim premierjem Benjaminom Netanjahujem ob strani v Beli hiši predstavil mirovni načrt za Bližnji vzhod, ki ga je tri leta sestavljal njegov zet in svetovalec Jared Kushner. Načrt, ki mu Palestinci nasprotujejo, predvideva tudi ustanovitev palestinske države s prestolnico v delu vzhodnega Jeruzalema.


Trump je mirovni načrt na 50 straneh označil za velik korak Izraela v smeri k miru na Bližnjem vzhodu. "Izrael danes dela velik korak k miru," je dejal Trump o načrtu, ki ga je opredelil kot zgodovinsko priložnost, čeprav so ga Palestinci že vnaprej odločno zavrnili.

"Palestinci živijo v revščini in z nasiljem, pri čemer jih izkoriščajo tisti, ki bi jih radi uporabili kot figure za terorizem. Zaslužijo si veliko boljše življenje" je med drugim dejal Trump in mirovni načrt označil za verjetno zadnjo priložnost zanje.

Palestinci Trumpu ne zaupajo, ker se je več kot očitno postavil na stran Izraela s premestitvijo ameriške ambasade v Jeruzalem, ukinitvijo pomoči za palestinske begunce in zaprtjem palestinskega predstavništva v Washingtonu.

Trump meni, da je njegov načrt pošten do Palestincev, ker bodo dobili prestolnico države v vzhodnem Jeruzalemu, kjer bodo tudi ZDA sčasoma odprle veleposlaništvo. Zagotovil je, da po načrtu noben Palestinec ne bo moral zapustiti svojega doma. "Veliko sem storil za Izrael in logično je, da moram veliko storiti za Palestince," je dejal Trump.

Jeruzalem pa bo vseeno ostal "nerazdeljena" prestolnica Izraela, kar se ne sklada z zagotovilom, da bo Palestincem pripadel njegov vzhodni del. Netanjahu Trumpov načrt podpira, kakor tudi Netanjahujev konkurent za premierski položaj na volitvah, razpisanih za 2. marec, Benny Gantz, s katerim se je Trump prav tako srečal v Washingtonu.

Netanjahu namerava mirovni načrt že v sredo predstaviti ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu v Moskvi, Palestinci pa so medtem zaprosili za nujno izredno srečanje zunanjih ministrov Arabske lige, ki bo v soboto. Narašča strah, da bo zaradi Trumpovega načrta prišlo do novega nasilja Palestincev in izraelska vojska je v pripravljenosti.

Netanjahu je načrt pozdravil kot realistično pot do trajnega miru in se je zahvalil Trumpu, da je priznal, da mora Izrael ohraniti suverenost nad dolino reke Jordan in nad deli Zahodnega brega. Zahvalil se je tudi za to, da načrt priznava izraelsko suverenost nad vsemi judovskimi naselbinami Zahodnega brega.

Največja in morda tudi malce presenetljiva novica je, da Trump po vseh ukrepih proti Palestincem in v korist Jeruzalema ni odstopil od rešitve dveh držav. Načrt tudi podvaja obseg ozemlja, ki je trenutno pod nadzorom Palestincev, vendar priznava izraelsko suverenost nad velikimi deli Zahodnega brega, kjer so judovske naselbine.

Mirovni načrt po pojasnilih predstavnikov Trumpove vlade predvideva k štiriletnemu moratoriju na nove izraelske gradnje na Zahodnem bregu, v tem času pa naj bi se Izraelci in Palestinci dogovorili o podrobnostih. Ni sicer jasno, kaj se bo zgodilo, če dogovora po štirih letih ne bo.

Bodoča palestinska država naj bi bila razdeljena na Zahodni breg in Gazo, ki bi se povezala z novimi cestami nad zemljo in predori. Dolina reke Jordan, ki je ključnega pomena za izraelsko varnost, naj bi ostala pod suverenostjo Izraela, vendar pa bi njeni deli sčasoma, ko bo palestinska država zaživela, prehajala pod nadzor palestinske države.

Palestinci s Trumpom nočejo niti govoriti, ZDA pa se zavedajo, da bosta načrt gladko zavrnila Turčija in Iran. Vseeno upajo, da morda tega nemudoma ne bosta storila Egipt in Jordanija, ki imata mirovno pogodbo z Izraelom.

Načrt predvideva, da bi odgovornost za mošejo Al Aksa v Jeruzalemu v prehodnem obdobju ohranila Jordanija. Washington računa tudi na previdno podporo Savdske Arabije in morda še kakšne države Perzijskega zaliva.

Trumpov načrt je naletel na kritike demokratskega senatorja Chrisa Van Hollena , ki je dejal, da bo načrt, ki upošteva le eno stran, vodil v še več delitev in konflikta. "To je načrt proti miru," je tvitnil senator.

Tiskovni predstavnik britanskega premierja Borisa Johnsona je sporočil, da bi se lahko mirovni načrt izkazal za pozitiven korak naprej, posebni odposlanec ruskega predsednika Vladimirja Putina za Bližnji vzhod in Afriko Mihail Bogdanov pa je sporočil, da bo Rusija to analizirala, pri čemer ostaja ključnega pomena, kaj si o načrtu mislijo Palestinci in druge arabske države.