"Merklova ali pa Nemčija nista krivi za to, kar se dogaja v Franciji in na Portugalskem. Kriza in problemi, ki jo spremljajo, niso rezultat nemških politik ali krivda EU. So posledica pretiranega trošenja, pomanjkanja konkurenčnosti v teh državah in neodgovornega ravnanja finančnih trgov," je dejal Barroso in pripomnil, da bi moral "vsak sprva pomesti pred svojim pragom".
"Merklova je ena od tistih, ki najbolje razumejo, kar se trenutno dogaja," je še menil Barroso in dodal, da kanclerka veliko časa namenja evropskemu projektu, kar pa ne more reči za nekatere druge predsednike vlad v EU.
Prejšnji teden je sicer francoska levica evropsko varčevalno politiko Merklove ostro kritizirala. Številni francoski socialisti so pozvali k boju proti "egoistični nepopustljivosti kanclerke Merklove". Francoski predsednik je te kritike sicer označil kot "nerodnost".
Barroso je za Welt am Sonntag prav tako zavrnil očitke, da EU omahuje pri dosedanji varčevalni politiki, in pripomnil, da "gospodarska rast, ki temelji na dolgovih, ni trajnostna rast".
Nemški gospodarski minister Philipp Rösler je danes na kongresu svoje stranke FDP v Nürnbergu posvaril pred mehčanjem varčevalne politike. "Neodgovorno je, da predsednik komisije pod vprašaj postavlja konsolidacijsko usmeritev EU," je opozoril Rösler.