Revija Reporter
Svet

Bangladeš po zrušenju tovarne načrtuje zvišanje minimalne plače

STA

12. maj. 2013 17:50 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Bangladeška vlada je oblikovala komisijo, ki bo preučila možnost dviga minimalne plače za več milijonov delavcev v tekstilni industriji, je danes sporočil tekstilni minister Abdul Latif Siddique. Ukrep je odgovor na množične proteste delavcev, ki jih je podžgala vrsta smrtonosnih industrijskih nesreč.

"Za tekstilni sektor smo oblikovali komisijo za minimalno plačo, kar smo naredili v odgovor na zahteve delavcev po zvišanju plač," je za francosko tiskovno agencijo AFP povedal Siddique.

Tipičen bangladeški tekstilni delavec na mesec zasluži manj kot 40 ameriških dolarjev, kar je tudi papež Frančišek označil za suženjsko delo. Minimalno plačo so tekstilnim delavcev nazadnje zvišali novembra 2010 in to za 80 odstotkov.

Sedeže v komisiji pa bodo sicer zasedali tako predstavniki sindikatov kot tudi lastnikov tovarn. "Plače se bodo zagotovo zvišale," je dodal Siddique.

Današnja napoved pa sledi najhujši industrijski nesreči v zgodovini Bangladeša. Pred 19 dnevi se je namreč zrušila večnadstropna stavba v predmestju Dake, v kateri je bilo več tovarn in ki je pod seboj pokopala več tisoč delavcev. Število smrtnih žrtev je danes naraslo na 1126 žrtev, število pa bi lahko še naraslo.

Medtem pa so danes delavci v istem predmestju, ki je središče proizvodnje tekstila, zapustili svoja delovna mesta in protestirali z zahtevo po zvišanju plač. Več deset tisoč delavcev ni prišlo na delo, do 30 tovarn pa je ustavilo proizvodnjo.

Protestniki pa so prav tako zahtevali smrtno kazen za Sohela Rano, ki je lastnik zrušenega kompleksa Rana Plaza in ki so ga aretirali na meji z Indijo po večdnevnem begu. Obtožen je, da je prisilil delavce, da so na dan nesreče prišli na delo, čeprav so se dan pred tem na poslopju že pojavile razpoke.

Tovrstne industrijske nesreče pa v Bangladešu niso redkost. Nazadnje je v četrtek v požaru v tekstilni tovarni v Daki življenje izgubilo osem ljudi, novembra lani pa je v največjem požaru v zgodovini tekstilne industrije te države umrlo 111 tekstilnih delavcev.