Z balkona veleposlaništva se je 41-letnik tudi zahvalil ekvadorski vladi, ki mu je poleti podelila politični azil, da ga gosti "na varnem" znotraj svoje ambasade. "Čeprav je moja svoboda omejena, še vedno lahko delam in komuniciram, za razliko od 232 novinarjev, ki so nocoj v ječi," je v 15-minutnem govoru dejal Assange, ki je bil videti zdrav.
"Pred šestimi meseci sem stopil v to zgradbo. Postala je moj dom, moja pisarna, moje zatočišče. Hvala načelnemu stališču ekvadorske vlade in podpori njenih ljudi," je še dejal ustanovitelj spletne strani, ki je z objavo več deset tisoč ameriških tajnih diplomatskih depeš leta 2010 razburila mednarodno politično javnost z ZDA na čelu.
Kot je nadaljeval, pa "so vrata odprta, in vrata so bila vedno odprta, za vsakogar, ki želi uporabiti standardne postopke, da govori z mano ali mi zagotovi varen prehod".
Ob veleposlaništvu se je zbrala množica Assangeovih privržencev s svečami v rokah. Policisti so okrepili varovanje, a dogodek je minil mirno, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Britanska vlada vztraja, da bo Assangea aretirala takoj, ko bo zapustil območje veleposlaništva, in ga izročila Švedski. Ta ga želi zaslišati v zvezi z očitki dveh žensk o spolnih napadih, zato je izdala evropski zaporni nalog, na podlagi katerega so ga na Otoku aretirali pred dvema letoma.
Assange je izkoristil vse pravne poti, da bi se izročitvi izognil, a brez uspeha, zato se je na koncu zatekel na ekvadorsko veleposlaništvo in Quito zaprosil za azil, ki ga je tudi dobil. Verjame, da je primer proti njemu na Švedskem politično motiviran in da je končni cilj, da ga izročijo ZDA, kjer bi mu nato sodili zaradi objave depeš.
Je pa že od leta 2010 v ZDA v zaporu vojak Bradley Manning, ki naj bi WikiLeaksu priskrbel tajne depeše. Sodijo mu po 22 točkah obtožnice, med katerimi je tudi pomoč sovražniku. V zaporu naj bi bil izpostavljen krutim pogojem, med drugim naj bi ga silili, da se sleče do nagega, najmanj enkrat je moral nag celo stati v pozoru.
Glede Manninga je Assange danes dejal, da "je ohranil svoje dostojanstvo, potem ko je več kot deset odstotkov svojega življenja preživel v zaporu, od tega nekaj časa v kletki, nag in brez svojih očal". S temi besedami si je Assange prislužil glasen aplavz, poroča ameriška tiskovna agencija AP.
Assange po šestih mesecih na ekvadorskem veleposlaništvu nagovoril privržence
21. dec. 2012 6:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017
Ustanovitelj WikiLeaksa Julian Assange je včeraj po pol leta, odkar je ujet na ekvadorskem veleposlaništvu v Londonu, z balkona veleposlaništva nagovoril svoje privržence. Ob tem je pozval, naj se vendarle poišče izhod iz diplomatske in pravne slepe ulice glede njegove izročitvi Švedski.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke