stojnice, belvedere Svet24.si

Foto: Prodajalci okupirali istrske ceste, stojnice...

mladič srne trava Svet24.si

Foto: Za varnost živali na travinju je mogoče ...

1711036296-dsc9299-01-1711036248215 Necenzurirano

Od Žuglja do Žaklja: ko zloraba institucij ...

jansa orban budimpesta cpac Reporter.si

Klavrn zaton Janeza Janše: Hrvat Plenković je ...

hezonja Ekipa24.si

Sramoten izpad! Hrvaški reprezentant in član ...

Poleg britanskega škandala, Rebel razkriva tudi druga sporna povabila, vključno z 2-milijonsko ponud Odkrito.si

Kraljeva družina - Orgije in droga na zasebnih ...

parfumi Ekipa24.si

Kamera ujela znanega in uglednega slovenskega ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Svet

Ajatola napadel jedrski sporazum: Iranu ni prinesel nič, krivi pa so Američani

Deli na:
Ajatola napadel jedrski sporazum: Iranu ni prinesel nič, krivi pa so Američani

Foto: Getty Images

Iranski vrhovni verski voditelj Ali Hamenej je kot jasen kritik odsotnosti otipljivih rezultatov jedrskega sporazuma, ki ga je Iran julija lani podpisal z velesilami, včeraj v Teheranu dejal, da sporazum Iranu ni prinesel nič. Kljub obiskom številnih gospodarskih delegacij iz zahodnih držav, ki si želijo vlagati, so namreč rezultati za zdaj pičli.

"Podpisali smo jedrski sporazum z namenom odprave sankcij, a v tem primeru ne gre za to," je povedal Hamenej ter dodal, da tudi šest mesecev po uveljavitvi sporazuma ljudje v Iranu ne občutijo nobenih gospodarskih koristi, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Glede na iransko ustavo ima Hamenej kot vrhovni verski voditelj zadnjo besedo pri vseh strateških odločitvah.

Iran je 14. julija 2015 z velesilami - ZDA, Veliko Britanijo, Francijo, Kitajsko, Rusijo in Nemčijo - po dveh letih težavnih pogajanj sklenil sporazum o jedrskem programu. Ta je omogočil odpravo dela mednarodnih sankcij proti Teheranu v zameno za precejšnjo omejitev jedrskega programa, a leto dni kasneje v Iranu v koristi sporazuma vse bolj dvomijo.

Iran naj bi bil v skladu z dogovorom v zameno za nadzor nad svojimi jedrskimi objekti ter za zmanjšanje svoje zaloge obogatenega urana priča odpravi zahodnih sankcij, a številne zahodne banke so še vedno previdne pri vzpostavitvi stikov z Iranom, saj so na primer z ZDA sankcije še vedno v veljavi.

Prav ZDA so že bile deležne številnih kritik, ker Washington mednarodnim bankam ni dal zelene luči za poslovanje z Iranom.

Če bi obveljala ocena, da gre za spodletel sporazum, bi to lahko imelo za Iran tudi politične posledice, še posebej za predsednika Hasana Ruhanija, ki je dosegel dogovor z velesilami. Če si iransko gospodarstvo kmalu ne bo opomoglo, Ruhanija čaka težka preizkušnja na predsedniških volitvah prihodnje leto.