Revija Reporter
Svet

80. let od osvoboditve Auschwitza

STA

27. jan. 2025 6:44 Osveženo: 6:57 / 27. 1. 2025

Deli na:

Preživeli iz Auschwitza

Danes mineva 80 let od osvoboditve zloglasnega nacističnega koncentracijskega taborišča Auschwitz-Birkenau, v katerem je bilo ubitih več kot milijon ljudi, večinoma Judov. Slovesnosti na območju današnjega spominskega muzeja se bo udeležilo več nekdanjih taboriščnikov in številni voditelji, vključno s predsednico republike Natašo Pirc Musar.

Taborišče smrti Auschwitz-Birkenau velja za trajen opomnik na holokavst, v okviru katerega je nacistična Nemčija med drugo svetovno vojno sistematično pobila šest milijonov evropskih Judov oz. več kot tretjino celotnega tedanjega judovskega prebivalstva.

V taborišču, ki je od junija 1940 do januarja 1945 delovalo blizu mesta Oswiecim na jugu okupirane Poljske, je od več kot 1,3 milijona zaprtih zaradi zadušitve v plinskih celicah, izstradanja, izčrpanosti ali bolezni umrlo 1,1 milijona ljudi, večinoma Judov.

Med žrtvami so bili tudi Poljaki, Romi, Sovjeti in ljudje drugih narodnosti, med njimi več kot 1300 Slovencev. Taborišče je 27. januarja 1945 osvobodila sovjetska Rdeča armada.

Od leta 1947 na območju deluje spominski muzej, kjer bo danes potekala slovesnost ob obletnici. Na njej pričakujejo okrog 3000 gostov, med katerimi bodo številni državni voditelji, ministri in kronane glave. Prišlo naj bi tudi več deset nekdanjih taboriščnikov.

Iz Slovenije se bo slovesnosti udeležila predsednica Pirc Musar z delegacijo. Del te bo tudi predstavnik ukradenih otrok, ki so preživeli nemška prevzgojna taborišča, Janez Žmavc in nekdanja taboriščnica Mira Lipičar.

Izrael bo na slovesnosti zastopal minister za izobraževanje Joav Kiš. Poljska vlada je sicer tudi izraelskemu premierju Benjaminu Netanjahuju sporočila, da je dobrodošel kljub nalogu za prijetje, ki ga je za njega izdalo Mednarodno kazensko sodišče (ICC).