Revija Reporter
Slovenija

Župan Šentjerneja: Romski nasilneži so pretepli in poškodovali čistilko Zdravstvene postaje Šentjernej

Marko Medvešek
9 8.114

30. jul. 2024 15:24 Osveženo: 15:39 / 30. 7. 2024

Deli na:

Romi so pretepli in poškodovali čistilko Zdravstvene postaje Šentjernej, pravi župan Simončič.

Google Street View

V občini Šentjernej so se v zadnjem času soočili z več skupinskimi krajami Romov v trgovinah in več napadi na posameznike, zaradi česar je šentjernejski župan Jože Simončič v začetku julija direktno opozoril, da so Romi postali zelo agresivni in da je med njimi vse več tudi mlajših Romov.

Simončič je razočaran nad odzivom države. »Predlogi županov so bili utemeljeni, dobronamerni in klic k sodelovanju. Ponujene roke država ni sprejela, ravno nasprotno, označeni smo bili za nestrpneže in ksenofobe. Zaveza države, da bo k spremembam zakonodaje pristopila sama, se je izkazala za neresnično,« nam je povedal o zakonodajnih predlogih, ki so jih obljubljali v Ljubljani.

»Vlada ne upa, ne želi in tudi ne zmore«

Župan Šentjerneja priznava, da gre za kompleksno problematiko, ki je ni mogoče rešiti z eno potezo, a hkrati je prepričan, da se trenutna vladna ekipa reševanja ne želi sistemsko lotiti in da noče prisluhniti prošnjam za pomoč iz jugovzhodne Slovenije.

Občani si zvečer ne upajo sami na sprehod, nadlegovani in izsiljevani so na parkiriščih, v lokalih, na športnih igriščih in v parkih.

»Dolgo časa sem mislil, da odgovorni v prestolnici ne poznajo dejanskih razmer, ki vladajo na območju Dolenjske, Bele krajine in Posavja, po vseh sestankih, naših aktivnostih in prošnjah pa mi je vedno bolj jasno, da ne gre za pomanjkanje informacij. Menim, da vlada ne upa, ne želi in tudi ne zmore učinkovito odgovoriti na nevzdržno varnostno situacijo v našem okolju.«

Kaj potem še ostane združenju občin JV Slovenije in Posavja? Imajo dejansko kakšne vzvode za pritisk na vlado oziroma ministrstvo za delo, da se dejansko lotita dela? Simončič ne skriva razočaranja nad državo in priznava, da so v glavnem nemočni ter da lahko predvsem opozarjajo, predlagajo in prosijo.

»Mladi Romi jih izsiljujejo za denar«

Hkrati pa opozarja, da se v vsesplošni jezi občanov, ki se počutijo nemočne, žal kriminalna dejanja posameznikov romske populacije pripisujejo vsem Romom. »V pregretem ozračju, ki nastaja zaradi mlačnega odziva državnih institucij, se med občane naseljujeta nezaupanje in jeza. Menim, da je nastalo vzdušje zelo nevarno, zato pozivam in prosim državne institucije, da odločno posežejo v nastale razmere in dokažejo, da še obvladujejo varnostno situacijo v državi,« poziva Simončič.

V Šentjerneju se ukvarjajo še z enim specifičnim problemom, ko postaja okolje zaradi porasta kriminala vse manj privlačno za življenje. »Občani si zvečer ne upajo sami na sprehod, nadlegovani in izsiljevani so na parkiriščih, v lokalih, na športnih igriščih in v parkih. Mladi Romi jih izsiljujejo za denar, prihaja do poškodovanja avtomobilov, infrastrukture in pretepov,« pravi župan in ob tem razkrije, da so nedavno pretepli in poškodovali tudi čistilko Zdravstvene postaje Šentjernej.

»Policija sicer ukrepa, storilci povečini ostajajo na prostosti, počutijo in obnašajo se, kot da so nedotakljivi. Jeza in nezaupanje občanov do državnih institucij narašča,« svari Simončič.

Celoten članek o romski problematiki v JV Sloveniji in Posavju lahko preberete v prejšnji številki Reporterja