Revija Reporter
Slovenija

Zver: O t. i. fragmentaciji in o tem, kdo bo novi Janez Janša

Reporter

13. maj. 2014 11:05 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

"Mnogi »oglaševalci« dominantnih medijev se zadnje dni ukvarjajo z vprašanjem, kako defragmentirati politično levico in kako izkoristiti obsodbo Janeza Janše," v svojem blogu piše evropski poslanec in nosilec liste SDS na volitvah v Evropski parlament dr. Milan Zver.

Pretirana fragmentacija leve sredine utegne levici škodovati tako na evropskih kot na nacionalnih volitvah, meni Zver, ki pravi, da se tranzicijske levice "nikakor ne zmorejo spraviti skupaj".

Mrzlično iščejo vse mogoče možnosti za koalicije: npr. strank nekdanje premierke Bratuškove in Šoltesa, Cerarja in Viranta, piše Zver, ki dodaja: "Problem sestavin te združbe je v tem, da, ali še nimajo imen, ali niso prepoznavni, ali ne premorejo izdatne podpore javnosti."

Izpostavlja tudi problem "načelnikov" in meni, da običajna slovenska levica v idejnem in programskem smislu še zdaleč ni primerljiva z evropsko. Za primer podaja kandidata evropskih socialistov za predsednika Evropske komisije Martina Schulza, ki jasno izraža privrženost EU, medtem ko šef slovenske SD Igor Lukšič udriha po EU in t. i. trojki.

Desna sredina je v primerjavi z levo "mineštro" dokaj stabilna oziroma konsolidirana in je brez velikih doktrinarnih razlik, piše Zver. Izpostavlja pa problem povezovanja. "Po Demosu in Koaliciji Slovenija še nismo mogli oceniti zmožnosti trajnejšega povezovanja na desni sredini. Za zdaj nič ne kaže dobro, saj sta prvaka SLS in NSi zavrnila sodelovanje z Janezom Janšo iz razlogov, ki jih zadnja leta poslušamo na skrajni levici."

Obregne se tudi ob medijsko iskanje alternativ po obsodbi Janeza Janše. "Dominantni mediji so se lotili reševanja domnevnih kadrovskih problemov v Slovenski demokratski stranki. V globoki vnemi ponujanja »pomoči« nenehno servirajo različna imena – med drugim tudi moje, ki naj bi zamenjala Janšo na mestu predsednika stranke. Vse skupaj izpade kot dokaj ceneno »branjevanje« na politični tržnici."

O zaupanja članstva SDS v Janšo Zver piše: "Prepričan sem, da bi ga članstvo, četudi bi odšel v zapor zaradi absurdne obsodbe, še enkrat izvolilo za predsednika."  Ni sramota, če bi imela SDS predsednika v zaporu, sramota je, da je v pravni državi sodišče obsodilo nekoga brez slehernega dokaza, pravi o njegovi obsodbi. "To je obenem tudi neprijetno sporočilo za državljane, da se točno določeni politiki, ki obvladuje pomemben del sodstva, ne ugovarja."