ZNP za še dodatne spremembe kazenskega zakonika, ki bi ščitile novinarje pred pregonom
20. mar. 2015 14:33 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Ministrstvo za pravosodje je v četrtek sporočilo, da s prenovo kazenskega zakonika odpravlja kaznivost izdaje tajnih podatkov v javnem interesu. Vendar Združenje novinarjev in publicistov (ZNP) obžaluje, da se ministrstvo ni odločilo še za več sprememb, ki bi varovale novinarje pred pregonom, ampak le za delno reševanje nekaterih problemov.
Združenje je današnjo novinarsko konferenco sklicalo pet minut pred poldnevom, kot pravijo zato, ker je zadnji čas, da se kaj ukrene. ZNP namreč že leta opozarja na probleme, ki jih imajo novinarji zaradi kazenskega zakonika, "ko jih politiki in bogataši preganjajo".
Že decembra lani so na pravosodno ministrstvo poslali predlog zanje potrebnih sprememb kazenskega zakonika. Med drugim predlagajo spremembo 168. člena kazenskega zakonika. Ta predvideva, da se pregon v primeru, ko je kaznivo dejanje zoper čast in dobro ime storjeno proti državnemu, občinskemu ali pokrajinskemu organu ali proti uradni ali vojaški osebi, začne na predlog in torej ne gre za zasebno kazensko tožbo kot v ostalih primerih.
Kot je pojasnil Igor Kršinar, lahko torej politik, ki se ne strinja z novinarjevo kritiko njegovega dela, ovadi tožilstvu, ki torej prevzame pregon, kar pomeni, da se novinarja preganja z javnimi sredstvi. Če pa politik užali novinarja, mora ta, če želi pregon, najeti odvetnika, plačati takse in sam vložiti tožbo. Po mnenju ZNP gre torej za nedopusten privilegij, za katerega želijo, da bi se mu politična elita odpovedala. "Nedostojno je, da lahko politiki z javnim denarjem preganjajo novinarje," je prepričan Kršinar.
ZNP se zavzema tudi za spremembe pri kaznivem dejanju kršitve tajnosti občil, ki bi se moral po njihovem začeti na zasebno tožbo in ne na pregon. Predlagajo tudi, da bi sodišče smelo postopek ustaviti, če bi bila objava v mediju v javnem interesu oziroma bi šlo za javnega funkcionarja. Obenem za storitev tega kaznivega dejanja ne bi smela biti zagrožena zaporna kazen, so še prepričani v ZNP.
Združenju se namreč nedopustno zdi, da novinarja ali fotografa zaradi objave fotografije z zasebno vsebino javnega funkcionarja kazensko preganja državno tožilstvo, medtem ko je novinar, ki mu grozijo s smrtjo, prepuščen zasebnemu pregonu in brez možnosti, da bi odkril anonimnega pisca groženj.
Do danes ni bilo nobenega odgovora, prejeli so le splošni dopis, ki je šel na več naslovov. Zato so v torek ministrstvu poslali svoj predlog. S predlogom so se obrnili tudi na poslanske skupine, do danes so jim odgovorili le iz SD, kjer so se pripravljeni srečati s člani združenja.
Kot pravijo v ZNP so predloge pripravili, ker želijo živeti v državi, v kateri oblastniki ne bodo imeli privilegijev, da kazensko preganjajo novinarje in fotografe zaradi kritike njihovega dela ter da bi to počeli z javnimi sredstvi in državnimi represivnimi organi. Prav tako ne želijo živeti v državi, "kjer bodo fotografe obsojali na zaporne kazni zaradi fotografij sms-jev, elektronskih sporočil in pisem javnih funkcionarjev".
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke