Zidar in Hojs še nista prejela obtožnice zaradi predora Šentvid
14. jun. 2012 10:13 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Nekdanji prvi mož gradbenega podjetja SCT Ivan Zidar je za obtožnico zaradi domnevne zlorabe položaja, povezane z gradnjo šentviškega predora v Ljubljani, izvedel iz medijev, z njo pa še ni bil seznanjen, je za STA dejal odvetnik Boštjan Penko. Tudi obrambni minister Aleš Hojs po pojasnilih ministrstva v sredo še ni prejel obtožnice.
Specializirano tožilstvo je za STA potrdilo, da je bila v omenjeni zadevi 4. junija vložena neposredna obtožba zoper osem oseb zaradi več kaznih dejanj zlorabe položaja pravic ali pomoči pri tem kaznivem dejanju. V obtožbi se očita oškodovanje državnega proračuna v višini več kot 10 milijonov evrov.
V središču preiskave naj bi bile pogodbe za gradnjo šentviškega predora, ki jih je v letih 2007 in 2008 Družba za avtoceste v RS (Dars) sklenil s konzorcijem SCT-Primorje. Po poročanju medijev naj bi bili med obtoženimi aktualni obrambni minister in nekdanji član uprave Darsa Aleš Hojs ter gradbena tajkuna Ivan Zidar in Dušan Črnigoj.
Kot je za STA pojasnil Penko, ki Zidarja sicer zastopa v nekaterih drugih primerih, je "zadeva za njegovo stranko nova, zanjo pa je izvedel iz medijev", saj obtožnice še ni prejel, Zidar pa v zvezi s tem tudi še ni bil zaslišan. Prav tako na ministrstvu za obrambo niso mogli potrditi, ali je Hojs med obtoženimi, saj do srede obtožnice ni prejel. Hojs je bil med leti 2006 in 2009 v upravi Darsa zadolžen za vzdrževanje avtocest.
Po pisanju medijev sta med obtoženimi tudi nekdanja predsednika uprave Darsa Tomislav Nemec in Rajko Siročič ter nekdanji člani uprave Abdon Peklaj, Žan Jan Oplotnik in Boštjan Rigler.
Dnevnik poroča, da se obtožnica večinoma v celoti nanaša na ugotovitve računskega sodišča, ki je nepravilnosti pri gradnji predora v reviziji ugotovilo že marca 2009 in sume obstoja protipravnega ravnanja naznanilo tožilstvu. Projekt dvocevnega predora se je namreč po razširitvi s prvotnih 48 milijonov evrov podražil na 135 milijonov evrov.
Tožilstvo naj bi Siročiču in Peklaju očitalo, da sta pogodbo podpisala mimo zakonodaje o javnem naročanju in da Dars od SCT ni zahteval popusta pri razširitvi leve cevi, kar naj bi pogodbeno vrednost prodora Šentvid povečalo za 8,3 milijona evrov. Takratna uprava Darsa naj bi položaj zlorabila tudi junija 2007, ko je z aneksom priznala SCT za 9,5 milijona evrov dodatnih stroškov pri izkopu zaradi zahtevnejše geološke zgradbe.
Obtožnica naj bi se nanašala tudi na dogodke iz leta 2007, ko je vodenje Darsa prevzel Tomislav Nemec, uprava pa naj bi takrat s podjetjem SCT sklenila 6,1 milijona evrov vredno pogodbo o poravnavi. Dars je v preteklost že večkrat zanikal domnevne nepravilnosti pri vodenju tega projekta.
Peklaj in Oplotnik sta sicer za Večer potrdila, da sta obtožnico že dvignila in bosta zoper njo ugovarjala. Oplotnik je ob tem poudaril, da so vse delali zakonito in z ustrezno pravno podlago.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke