Revija Reporter
Slovenija

Zelena luč za vse ministrske kandidate Bratuškove

STA

20. mar. 2013 6:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Pred pristojnimi delovnimi telesi DZ se je včeraj predstavilo še preostalih pet kandidatov in kandidatk za ministrske položaje. Vsa so njihove predstavitve ocenila kot primerne. Največ zanimanja je bilo za predstavitev kandidata za finančnega ministra Uroša Čuferja.

Predstavitve kandidatov za ministre, ki jih je za svojo ekipo izbrala mandatarka Alenka Bratušek, so tako končane. Že v ponedeljek se je namreč predstavilo osem kandidatov. Vsi so za svoje predstavitve v pristojnih odborih dobili pozitivne ocene.

Pred delovnimi telesi so se poleg Čuferja predstavili še kandidati za zunanjega ministra Karl Erjavec, za ministra za infrastrukturo in prostor Igor Maher, za ministrico za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Anja Kopač Mrak ter za ministrico brez resorja Tina Komel.

Najbolj pričakovano zaslišanje dneva je bila predstavitev kandidata za ministra za finance Čuferja. Ta je po več kot triurnem zaslišanju uspešno prestal preizkus na parlamentarnem odboru za finance in monetarno politiko.

Čufer, ki je skoraj 15 let deloval v bančnem sistemu, kot glavni in enakovredni prioriteti napoveduje zagon gospodarstva in nadaljevanje konsolidacije javnih financ. Zagon gospodarstva želi doseči preko prestrukturiranja prezadolženih podjetij in sanacije razmer v bančnem sistemu. Članom odbora je dejal, da mora iti eno v roki z drugim.

"Ne moremo imeti dobre banke v slabem gospodarskem okolju," je ponazoril in se zavzel za celovit pristop.

Glede projekta slabe banke je dejal, da ta ni odpisan, ga je pa treba dodelati. Pri tem je opozoril, da se od slabe banke bistveno preveč pričakuje.

O nadaljnjem izvajanju projekta vzpostavljanja Slovenskega državnega holdinga je bilo slišati malo, si je pa Čufer kot vodilo postavil, da se sredstva, ki se jih bo namenilo za sanacijo bank in reševanje podjetij, v največji možni meri nadomesti s prodajo državnega premoženja.

Konkretno ni želel odgovarjati niti glede načrtov na področju konsolidacije javnih financ in davčne politike. Tako glede morebitnega dviga DDV ni želel napovedovati ničesar. Napovedal je nekoliko manj omejevalno javnofinančno politiko, pot do znižanja primanjkljaja pa tudi on vidi predvsem na področju porabe.

Predvsem poslance odhajajoče koalicije je motilo pomanjkanje konkretnih ukrepov in ciljev, podkrepljenih s številkami. Tudi v javnosti je bilo slišati nekatere kritične odzive. Nekdanji minister za finance Janez Šušteršič je tako ocenil, da bo Čufer "advokat bank".

Predstavitev kandidata za zunanjega ministra Erjavca je kot ustrezno ocenilo 12 članov odbora DZ za zunanjo politiko, negativni glas pa mu je namenilo pet poslancev. Erjavec se tako očitno vrača na čelo zunanjega ministrstva, kjer je bil že tudi minulo leto.

Kot ključne prioritete novega mandata na čelu MZZ je Erjavec med drugim izpostavil odnose s sosednjimi državami, podporo Zahodnemu Balkanu in krepitev strateških partnerstev z "velikimi", od ZDA do Rusije in drugih hitro rastočih gospodarstev, kot so Kitajska, Turčija, Indija, Kazahstan in Azerbajdžan.

Je za močno gospodarsko diplomacijo, ki pa mora biti ciljno usmerjena, ter proti nadaljnjemu krčenju diplomatsko-konzularnih predstavništev. Še naprej bo Slovenija v mednarodnem delovanju dajala poudarek spoštovanju človekovih pravic. Sicer pa Erjavec meni, da hitre in velike spremembe v zunanji politiki niso smiselne in jih v svojem drugem mandatu očitno ne načrtuje.

Erjavčevi predstavitvi je sledila precej umirjena razprava, ki je trajala slabi dve uri in v kateri poslanci do ministra niso izrazili hujših kritik - niti glede njegovega dosedanjega vodenja MZZ niti glede njegovih pogledov na prihodnost.

Kandidat za ministra za infrastrukturo in prostor Maher je v predstavitvi pred matičnim odborom DZ - kot uspešno jo je ocenilo devet poslancev, medtem ko so štirje menili, da ni ustrezna - med drugim izpostavil določitev prioritet pri infrastrukturnih projektih, odpravo administrativnih ovir, pospešitev črpanja evropskih sredstev, reševanje stanovanjske problematike, pa tudi medresorsko sodelovanje.

Na področju infrastrukture se bo zavzemal za pospešitev dokončanja projektov, ki so v teku, in določitev njihove prioritete. Prednost bodo imeli projekti, pri katerih bo sodelovalo čim več slovenskih dobaviteljev. Na področju energetike se mu zdi zelo pomembna razbremenitev končnih uporabnikov električne energije, tako gospodarstva kot gospodinjstev - do okoli osem odstotkov nižjo ceno elektrike bi zagotovil na račun znižanja omrežnine.

Maher si bo pri reševanju razmer na področju stanovanjske politike prizadeval za sprostitev stanovanjskega fonda, ki je pri bankah - zavzemal se bo za to, da se vsaj tretjina tega fonda proda do konca leta. Na področju prostora se bo zavzemal za izboljšanje prostorske zakonodaje, na področju prometa pa za pripravo nacionalnih programov za železniški in cestni promet.

Predstavitev pred matičnim odborom je uspešno prestala tudi kandidatka za ministrico za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Anja Kopač Mrak. Njeno predstavitev je kot ustrezno ocenilo devet članov odbora, pet pa jih je glasovalo proti.

V predstavitvi je napovedala, da se bo zavzemala za krepitev pravične družbe. Med prioritetami je med drugim naštela znižanje brezposelnosti in okrepitev socialnega podjetništva. Za učinkovitejše delo inšpektorata za delo namerava spremeniti zakona o inšpekciji dela in inšpekcijskem nadzoru. Krčenje sive ekonomije in dela na črno pa želi doseči prek kaznovanja in osveščanja javnosti o teh vprašanjih.

Poslanci nove koalicije so v razpravi poudarili kandidatkino strokovno podkovanost, kar so ji priznali tudi nekateri opozicijski poslanci. Ti pa so bili tudi kritični zaradi njenega dela v mandatu vlade Boruta Pahorja, ko se na mestu državne sekretarke na ministrstvu, ki ga želi voditi, po njihovem mnenju ni izkazala pri vodenju socialnega dialoga. Kandidatka se, kot je dejala, zaveda takratnih napak in bo rešitve v prihodnje iskala v dialogu z vsemi skupinami.

Komisija DZ za Slovence v zamejstvu in po svetu je zaslišala kandidatko za ministrico za Slovence v zamejstvu in po svetu Tino Komel. Po zaslišanju je komisija z devetimi glasovi za in tremi proti sprejela mnenje, da je bila njena predstavitev ustrezna.

Komelova je izpostavila, da se bo kot ministrica za Slovence v zamejstvu in po svetu zavzemala za medgeneracijsko sodelovanje, ukinitev ideoloških razlik ter enakopraven odnos vseh v zamejstvu in po svetu ter povezovanje in ohranjanje stikov na področju kulture, jezika, znanosti, kulture, izobraževanja, športa, gospodarstva in drugih področij slovenske družbe.

Posebno pozornost namerava nameniti sodelovanju z mladimi izven meja Slovenije ter temu, kako pritegniti slovenske strokovnjake iz tujine za vrnitev v Slovenijo. Poslanstvo urada je po njenih besedah sodelovanje tako s parlamentarno komisijo kot s Slovenci v zamejstvu in po svetu ter ostalimi ministrstvi v Sloveniji.